Na testy kieruje obecnie przede wszystkim lekarz pierwszego kontaktu. W niektórych przypadkach wykonanie testu zleca sanepid. Testy najczęściej wykonywane są w punkcie utworzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W województwie jest ich 32, w tym w naszym mieście. W Pabianicach taki punkt znajduje się przy ul. Konopnickiej 39a.

- Aby zrobić badanie trzeba podjechać własnym samochodem. My na ten moment zwalniamy z kwarantanny – mówi Małgorzata Sumińska, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pabianicach. - Jeśli ktoś nie ma auta nie może tego zrobić.

W takim przypadku trzeba czekać na przyjazd karetki wymazowej. Czas zrobienia testu jest wtedy wydłużony, bo kolejka osób oczekujących stale się wydłuża. Przed punktem wymazowym przy ul. Konopnickiej również ustawia się każdego dnia coraz dłuższy ogonek osób, które mają mieć wykonany test.

- Stałem w kolejce dwie godziny. Mam gorączkę i bardzo źle się czuję. Dostałem skierowanie od lekarza. Wynik podobno mam mieć jutro - mówi mężczyzna, który miał dzisiaj pobrany w wymaz w pabianickim punkcie.

Pabianice od soboty będą w czerwonej strefie. Oznacza to, że osób zakażonych przybywa szybko i jest ich już całkiem sporo. W związku z wejściem w czerwoną strefę będą obowiązywać dodatkowe restrykcje. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

- Zlecając test tłumaczymy osobom jak powinny się do tego przygotować – tłumaczy Sumińska. - Nie należy jeść, ani pić nic poza wodą przez około dwie – trzy godziny. Nie wolno również palić papierosów, ani myć zębów.

Nie powinno się również zażywać żadnych leków, ani ssać tabletek na gardło.

W województwie łódzkim wykonywanych jest już nawet po 3.000 testów dziennie. Jeszcze niedawno robiono ich o połowę mniej.

Punkt wymazowy przy ul. Konopnickiej 39a czynny jest między 13.15, a 17.30. Wcześniej należy się zapisać telefonicznie - 511 865 773.