- Na zrobienie prawa jazdy namówił mnie tata – mówi Mikołaj.
Pabianiczanin dojeżdża do łódzkiego liceum, dlatego postanowił zrobić prawko. Zdawał na kategorię B1, bo tylko taka upoważnia go w tym wieku do jazdy samochodem. W codziennej drodze do Łodzi opracował już własne skróty, dzięki którym omija korki.
- Kurs na tę kategorię niczym nie różni się od tego na „B” – wyjaśnia Mikołaj. – Tyle, że nie mając jeszcze 18 lat, mogę jeździć samochodami o masie mniejszej niż 550 kilogramów.
Dlatego właśnie licealista jeździ wiśniowym daihatsu cuora, które zarejestrowane jest na dwie osoby. Takie auto z 2002 roku kosztuje niecałe 10 tys. złotych. Starsze można kupić za 4 tys.
Na kursie Mikołaj jako jedyny zdawał na B1. Z egzaminem poradził sobie bez większych problemów.
- Na teorii nie popełniłem żadnego błędu – mówi. - Za to na praktyce delikatnie przekroczyłem prędkość.
16-latek swoje pierwsze prawo jazdy odebrał we wtorek 2 marca. Jest jedynym pabianiczaninem, który zrobił takie prawko w Polsce.
- Do tej pory mieliśmy 10 osób, które zrobiły identyczne prawo jazdy w Wielkiej Brytanii i wymieniały je na polskie – mówi Henryk Ramlau z Wydziału Komunikacji w Starostwie.
 
 
Żeby zrobić prawo jazdy na kategorię B1, trzeba mieć ukończone 16 lat. Posiadanie prawka tej kategorii uprawnia do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie nieprzekraczającej 550 kilogramów, z wyjątkiem motocykla. Szkolenie teoretyczne trwa w tym przypadku min. 30 godzin. Podobnie jest z wymaganą ilością godzin wyjeżdżonych.