To odpowiedź Sojuszu Lewicy Demokratycznej na ustawę dekomunizacyjną. 

- Ta absurdalna nowelizacja budzi nasz głęboki sprzeciw - mówiła Aleksandra Stasiak, wiceprzewodnicząca SLD w Pabianicach. 

Poprawki autorstwa Prawa i Sprawiedliwości sprawią, że z przestrzeni miast znikną nie tylko komunistyczne nazwy ulic, ale też pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe. 

Dotyczy to także naszego pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe. Pisaliśmy o tym TUTAJ

- PiS próbuje dekomunizować wszystko i wszystkich, obniżając emerytury osobom, które przepracowały choćby jeden dzień w służbach państwowych przed '89 rokiem - dodaje Stasiak. - Zdecydowanie sprzeciwiamy się niszczeniu dorobku PRL. 

Przedstawiciele SLD przygotowali mapę, na której oznaczyli budynki w Pabianicach pobudowane w czasach PRL. Są to m.in: SDH, Domino, Żłobek Miejski, Szkoła Podstawowa nr 3, hala koszykówki i pływalnia, szpital, Pabian-Med. 

- Nie wszystko, co powstało w tych czasach, jest złe - mówił Marek Gryglewski, radny powiatu. - To Polacy po wojnie odbudowywali nasz kraj. Tak samo w Pabianicach. Budynek po budynku. Powstały szkoły, ośrodki kulturalne, obiekty sportowe. Dziś żyjemy w dobie przekłamania. Protestujemy i mówimy o tych, którzy odbudowywali Polskę. Nasza historia jest długa i burzliwa. Nie wolno nam o niej zapominać. 

Aleksandra Stasiak dodała, że SLD ma już kilka pomysłów, jak uchronić pomnik przed rozbiórką. Na razie jednak nie chce ich zdradzać.