Fundacja „My Kochamy Pabianice” przekazała 135 tys. zł na zakup lasera holmowego dla Pabianickiego Centrum Medycznego. W środę odbyło się oficjalne przekazanie sprzętu.

Laser holmowy to skuteczne i bezpieczne narzędzie stosowane w leczeniu różnych zaburzeń układu moczowego. Sprzęt był już wcześniej testowany przez szpital i wykazał się bardzo dużą skutecznością – uzyskał najlepsze wyniki ze wszystkich dotychczasowych urządzeń do kruszenia kamieni w układzie moczowym.

- Jestem przekonany, że zakup sprzętu był bardzo dobrą decyzją - uważa Andrzej Furman, założyciel firmy Aflofarm i prezes fundacji "My Kochamy Pabianice". -Tym bardziej, że przekazane przez nas urządzenie przeszło już weryfikację szpitala.

Laser holmowy trafił po raz pierwszy do Pabianickiego Centrum Medycznego na początku sierpnia 2016 r. Od tego momentu przeprowadzono już ponad 100 zabiegów z wykorzystaniem urządzenia.

- Laser holmowy znajduje szerokie zastosowanie w urologii - mówi dr Grzegorz Krzyżanowski, ordynator Oddziału Urologii PCM. - Duża moc urządzenia, powiązana z bezpieczeństwem i precyzją działania, pozwala na wykonywanie wielu nowoczesnych zabiegów operacyjnych, w tym litotrypsji. Jest to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia kamicy układu moczowego, która pozwala na kruszenie twardych złogów opornych na inne metody terapeutyczne. Oprócz leczenia kamicy laser używany jest także m.in. do rozcinania zwężeń cewki moczowej i moczowodu, czy usuwania guzów górnych i dolnych dróg moczowych.

Do tej pory w Pabianickim Centrum Medycznym zabiegi usuwania kamieni z układu moczowego przeprowadzane były głównie metodą operacyjną. W takich przypadkach pacjent był zmuszony zostać na oddziale przez około dwa tygodnie. Zastosowanie lasera holmowego jest zdecydowanie mniej inwazyjne dla pacjentów, którzy mogą wyjść do domu już następnego dnia po zabiegu.