Festyn w parku Wolności rozpocznie się 13 maja o godz. 14.30.

Wyruszą rajdy nordic walking i slow jogging, odbędą się też zajęcia jogi i ogólnorozwojowe pod hasłem „Bądź w olimpijskiej formie” i „Zdrowy kręgosłup”. Festyn skierowany jest do całych rodzin, dlatego pojawią się dmuchańce i wata cukrowa dla dzieci, animacje prowadzone przez wolontariuszy z „Agrafki” i mała gastronomia. Równolegle na scenie amfiteatru będą odbywały się koncerty muzyczne w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Górka Pabianicka, zespołów z Osiedlowego Domu Kultury, Centrum Seniora i kapeli „Dobrzanie”. Musical w plenerze przedstawi Miejski Ośrodek Kultury. Zaśpiewają pabianiczanki, które występowały w „Voice Senior” – Bogusława Banaszewska i Lucyna Mróz -Cieślik. Na finał o 18.30 wystąpi wraz z zespołem Zbigniew Zaranek, który zwyciężył w programie telewizyjnym Voice Senior 2023. Od godz. 20.00 zapraszamy na międzypokoleniową potańcówkę – dyskotekę przy przebojach, które wszyscy znają.

Remont amfiteatru objął m.in. budowę widowni oraz przebudowę sceny.

Utwardzono kostką plac przed sceną i korony widowni, poszerzona został droga dojazdowej do sceny, przebudowano instalacji energetyczną ze zmianą lokalizacji lamp oświetleniowych.

- Niektóre miejsca w Pabianicach rewitalizujemy dość szybko, inne robimy etapami i tak jest w przypadku paku Wolności ze względu na jego wielkość – mówił prezydent Grzegorz Mackiewicz na konferencji prasowej . - Co roku przybywa nowych miejsc, zaczęło się od ścieżki spacerowo-biegowej, od odświeżenia i oświetlenia alejek. Potem pojawiła się górka aktywności i miejsce zabaw dla starszych dzieci. W ciągu ostatnich dwóch lat rewitalizowaliśmy amfiteatr, który jest symbolem strzelnicy i centrum aktywności kulturalnej dla tej części miasta.

Na widowni zostały zamontowane plastikowe siedziska. Na trybunach jest 826 stałych siedzisk z możliwością dostawienia tymczasowych między sceną a trybunami.

Zagospodarowano teren o powierzchni 1903 m kw. Przy amfiteatrze zrobiono dodatkowe nowe nasadzenia drzew i krzewów. Przebudowa amfiteatru była kolejnym i najważniejszym elementem rewitalizacji parku Wolności. Wcześniej m.in. w ramach budżetu obywatelskiego wybudowano oświetlenie wzdłuż głównej alejki, sprawnościowy plac zabaw dla starszych dzieci, górkę aktywności „Wieloryb”, trampoliny i siłownię plenerową.

Rewitalizacja parku trwa a w planach jest wyremontowanie drogi dojazdowej od strony ul. 15 Pułku Piechoty „Wilków”. W parku zamontowane zostanie zdrój z wodą pitną na prośbę biegaczy i spacerowiczów. Aktualnie w ramach wiosennych porządków usuwane są połamane drzewa, które tarasowały alejki lub zagrażały bezpieczeństwu użytkowników parku i porządkowana zieleń.

Od 11 do 13 maja trwają Dni Aktywnych Seniorów. 12 maja Centrum Seniora przy ul. Konopnickiej organizuje na warsztaty kaligraficzne (9.00 – 11.00) i florystyczne (11.00 – 13.00) oraz otwarte zajęcia sportowe na powietrzu: „zdrowy kręgosłup” (10.00 – 11.00) i joga (11.00 – 12.00). O godz. 17.00 w CS odbędzie się potańcówka w ogrodzie.

Do 24 kwietnia trwa nabór kandydatów do Miejskiej Rady Seniorów III kadencji (2023-2027). Może nim zostać mieszkaniec Pabianic, który ukończył 60 rok życia, zgłoszony przez grupę mieszkańców albo organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów. Formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie internetowej UM oraz w Wydziale Spraw Społecznych i Gospodarczych UM, ul. Narutowicza 33 pok. nr 13. Wybory odbędą się 11 maja w Centrum Seniora. Nowa rada zostanie przedstawiona podczas festynu na Strzelnicy. Miejska Rada Seniorów działa w Pabianicach od 2015 roku, powołana, żeby wspierać działania władz miejskich na rzecz osób starszych

Festyn w parku Wolności i Dni Aktywnych Seniorów organizują Urząd Miejski oraz Miejskie Centrum Pomocy Społecznej i jego jednostki: Centrum Seniora, Warsztat Terapii Zajęciowej, Placówka Wsparcia Dziennego „Junior”, Dzienny Ośrodek Adaptacyjny, przy udziale Grupy Wolontarystycznej Agrafka.