Zdaniem Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, apogeum piątej fali już za nami. Okazało się, że wariant Omikron jest łagodniejszy. Polityka rządu zmienia się. Nie będą wprowadzane kolejne obostrzenia, a wręcz przeciwnie. Poluzowane zostaną obecne zasady dotyczące kwarantann i izolacji.

- Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii – powiedział minister.

Rząd zdecydował o zmniejszeniu liczby łóżek dla pacjentów covidowych. Dzięki temu zwiększy się możliwość leczenia pacjentów w innych zakresach.

Druga decyzja dotyczy zasad związanych z izolacją i kwarantanną.

- Od 15 lutego będziemy stosowali siedmiodniową izolację, po drugie również od 15 lutego będziemy mieli naliczaną kwarantannę dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. I myślę, że najważniejsza wiadomość, likwidujemy instytucję tak zwanej kwarantanny z kontaktu – zapowiedział minister zdrowia.

Oznacza to, że po powrocie uczniów do szkół nie będzie już nakładanych kwarantann dla całych klas z powodu wykrytego pojedynczego zakażenia. Uczniowie w Łódzkiem wrócą do szkolnych ławek po feriach, 28 lutego.

- Priorytetem dla rządu, dla Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Zdrowia jest utrzymanie i kontynuowanie nauki stacjonarnej – zapewnił Przemysław Czarnek, minister edukacji.

Zdaniem ministerstwa do końca roku szkolnego nie powinno dojść do sytuacji, w której będzie ogłoszony powrót do nauki zdalnej.

Dziś, 10 lutego, osoby przebywające na kwarantannie powinny otrzymać SMS z informacją o tym, że kwarantanna zostanie z nich zdjęta. Zniesiono również kwarantannę wyjazdową.