Wniosek o rządowo-unijne wsparcie PCM złożyło w marcu tego roku. W środę do Pabianic przyjechał wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik, oraz wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, by podkreślić ważną i dobrą wiadomość. Naszemu szpitalowi przyznano grant w wysokości 1.927.661, 89 zł.

- To prawie maksymalna wysokość dotacji, bo stuprocentowy grant wynosi 2 mln zł – ujawnił wiceprezes PCM Witold Olszewski.

Głównym celem projektu jest „zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych dla osób ze szczególnymi potrzebami w PCM”. Jak chce go realizować nasz szpital?

„...poprzez inwestycje budowlane, zakup wyposażenia niezbędnego do świadczenia usług medycznych i szkolenia personelu”, napisano w informacji przygotowanej przez PCM.

A prościej mówiąc za otrzymane pieniądze szpital wymieni dwie windy osobowe. Kupi krzesła do poczekalni, regulowane leżanki oraz krzesła transportowo-ratownicze do ewakuacji osób o szczególnych potrzebach. Zostanie też zmodernizowana strona internetowa PCM. Szpital wykupi abonament na tłumacza migowego, kupi też drukarkę do tekstów w języku Braille’a. Dla pacjentów o szczególnych potrzebach kupią odpowiedni sprzęt medyczny. Będą to m.in. pulsoksymetry, wagi, przenośne aparaty EKG, fotele ginekologiczne, łóżka bariatryczne, aparat KTG. Będą też szkolenia dla kadry z języka migowego.

Na zewnątrz i w środku PCM znajdą się plany tyflograficzne (o wypukłym druku przydatne dla osób niewidzących) budynku, Będą też przenośne pętle indukcyjne (wspomagające osoby niedosłyszące ), a personel dostanie oznaczenia identyfikujące. To pomoc dla osób niewidzących, słabowidzących oraz słabosłyszących.

– Realizacje projektu zaczęliśmy 1 września, a zakończymy 30 czerwca 2023 roku – poinformował wiceprezes Olszewski.