ad

Centrum monitoringu miejskiego działa w komendzie Straży Miejskiej przy ul. Narutowicza 33 już od początku 2019 roku. Obecnie przez całą dobę operatorzy nie spuszczają z oczu aż 9 monitorów. W tej chwili jedna osoba wzrokiem musi objąć obrazy aż ze… 100 kamer. A tych wciąż przybywa, bo od momentu powstania centrum, miejski monitoring się rozrasta.

Operator bacznie obserwuje, a każde podejrzane zachowanie przykuwa jego uwagę. Dzięki wolnoobrotowym kamerom, zamontowanym w kilku miejscach ma możliwość zdalnego sterowania urządzeniem (obracania) i dokładnego przybliżania obrazu.

Takie zamontowane są m.in. przy skwerze Szarych Szeregów, nad kąpieliskiem na Lewitynie, przy Starym Rynku, na skrzyżowaniu ulic Zamkowej i Kilińskiego, na skrzyżowaniu Zamkowej/Partyzanckiej/Wspólnej, przy skrzyżowaniu Gawrońskiej z Nawrockiego, w Parku Słowackiego (skwer centralny, plac zabaw).

Kamery Życie Pabianic

Dodatkowo, operator monitoringu ma możliwość przemówić do ludu. Dzięki zamontowanym głośnikom np. w Parku Słowackiego, czy na terenie kąpieliska na Lewitynie, może zwrócić uwagę łamiącym przepisy pabianiczanom. Ci zwykle stosują się do komunikatów głosowych. Jeśli jednak te nie skutkują, operator wysyła na miejsce patrol strażników.

Na stałe po kilka kamer zamontowanych jest w kilku innych miejscach na terenie ul. Zamkowej, Lewitynie (m.in. przy pump trucku, wodnym placu zabaw czy wypożyczalni sprzętu wodnego) oraz w Parku Słowackiego, w urzędach miejskich i w ich okolicy, na krańcówce MZK przy Waltera Jankego, przy ul. Kaplicznej.

Monitoring Życie Pabianic

Po remoncie Zamkowej przybędzie jeszcze prawie drugie tyle. A to za sprawą wdrażanego Inteligentnego Systemu Transportowego, który zakłada m.in. zakup i instalację monitoringu wizyjnego na wybranych pętlach i przystankach. Monitoringiem będzie objętych 26 przystanków, w tym 23 lokalizacje to te same, gdzie będą zamontowane tablice informacji pasażerskiej. Dodatkowo monitoring zaplanowano na pętlach Karolew, Podmiejska i Sikorskiego (gdzie z kolei nie przewiduje się tablic). Monitoring będzie też na przystankach autobusowo-tramwajowych, które powstaną z projektu „tramwajowego”. W efekcie w Pabianicach kamery będą miały podgląd na 42 przystanki.