Dziś podpisy pod umową na budowę złożyli starosta Krzysztof Habura oraz Henryk Brzyszcz - ze strony powiatu, a prezes Andrzej Szewczyk i prokurent Aneta Szewczyk - ze strony Grupy Ekoenergia.
Inwestycja warta jest ponad 15,5 mln złotych. Budowa pabianickiej hali będzie w trybie "Zaprojektuj i wybuduj„ . Jej początek to dzień podpisania umowy, a koniec 28 lipca 2023 roku.

Wykonawcą jest Grupa Ekoenergia z Sierakowic Prawych (pow. skierniewicki), specjalizująca się w budownictwie pasywnym. Jak ujawnił prezes Szewczyk, firma ma na swoim koncie 10 już zrealizowanych inwestycji, a 4 są w trakcie.
Buduje też w Dobroniu salę gimnastyczną, przy szkole podstawowej w Mogilnie.

– To największa inwestycja w 20-letniej historii powiatu pabianickiego - stwierdził starosta Habura.– Hala stanie przy ZS nr 1 na miejscu zburzonych warsztatów szkolnych.

Teren ma 13.262 m kw. Pierwotnie Starostwo chciało tu wybudować krytą pływalnię i lodowiska. Niestety, na tę inwestycję nie znaleziono poparcia w rządzie, ani pieniędzy.

W listopadzie 2019 roku zdecydowano więc o budowie hali sportowej. Ta przy ul. św. Jana "pęka w szwach" - tak duże jest zapotrzebowanie sportowców na miejsce do trenowania i rozgrywania meczów.

Nowa hala będzie służyła uczniom "mechanika" oraz klubom sportowym.

– Bardzo nas to cieszy, bo sala gimnastyczna w szkole jest za mała na nasze potrzeby - stwierdził Paweł Szałecki, dyrektor szkoły. – Podzielimy się nową halą z innymi szkołami.

W nowej hali znajdą się m.in. pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej o 20 m szerokości i 40 m długości, z możliwością podziału na mniejsze boiska treningowe, szatnie, sanitariaty, pomieszczenia dla trenerów. Na zewnątrz hali powstanie ścianka wspinaczkowa. Będzie również parking na 50 miejsc dla samochodów osobowych i 4 miejsca dla autobusów. Będą też stojaki na rowery.

Koncepcja projektowa zakłada, że będzie to budynek o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Uzyska się to poprzez odpowiednio zaprojektowany układ ścian, okien i przeszkleń w budynku. Ciepło odzyskiwane będzie również z wentylacji. Zamontowane zostaną pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne. Te umieszczone zostaną na płaskim dachu.

Całkowita wartość inwestycji to 15.540.000 zł. Starostwo wykłada z budżetu 4.172.685zł, Polski Ład dołożył 10.348.245 zł, a wojewoda 1.019.070 zł.