Przed 15 laty Stowarzyszenie Zjednoczenie Pabianickie zorganizowało pierwszą zbiórkę pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków na naszych nekropoliach. Podczas  kwest na naszych cmentarzach zebrano 280.304 zł. Odnowiono już ponad 40 nagrobków.
Niektóre z nich, te odnowione przed laty, wymagają ponownego wsparcia konserwatora. Warunki atmosferyczne; deszcze, kurz i pył, a słodkie soki drzew i ptasi odchody nie sprzyjają zachowaniu ich w dobrym stanie.

- Ponownej renowacji powinno się dokonywać przynajmniej co 5 lat – mówi Anna Połomka, konserwatorka zabytków, która od początku akcji współpracuje ze Zjednoczeniem przy odnowie zabytkowych nagrobków na pabianickich cmentarzach.

 Z kwesty 2021 roku wpłynęło na ten cel ponad 15,5 tysiąca złotych. Dzięki datkom pabianiczan w tym roku nowego blasku nabędą dwa pomniki; zabytkowy nagrobek rodziny Kolbe, znajdujący się na cmentarzu ewangelickim oraz pomnik rodziny Garzyńskich na cmentarzu katolickim.

Pomnik rodziny Kolbe wykonany jest z lastriko. Na pionowej płycie umieszczono płytę z czarnego polerowanego granitu, na której wyryto napisy. Jest o tyle ciekawy, że dwustronny. Granitowe płyty są po obu stronach płyty z lastriko.
Zdaniem konserwatorki lastriko jako materiał na nagrobki niesłusznie uważany jest za mało szlachetny. To materiał zastępujący kamień, bardzo trwały, a pomniki z niego mają wartość zabytkową.

Drugi pomnik, który doczeka się w tym roku odświeżenia, to pomnik Kacpra i Barbary Garzyńskich na cmentarzu katolickim. Ten pomnik przedstawiający figurę Matki Boskiej wyrzeźbioną w białym marmurze był już odnawiany przez konserwatorkę kilkanaście lat temu. Niestety warunki atmosferyczne; opady deszczu, spadłe liście dały mu się mocno we znaki. Figura potrzebuje kolejnej konserwacji.

Oba pomniki zostaną oczyszczone , uzupełnione i zakonserwowane. Prace konserwatorskie będą prowadzone w  wakacje. Na 1 listopada tego roku nabiorą nowego blasku.