Zanurzyć się w świątecznej atmosferze! W województwie łódzkim nie powinno być z tym żadnych problemów, bowiem w wielu miejscach w regionie przygotowano fantastyczne atrakcje. 

Świąteczne iluminacje w łódzkich miastach 

Miejscowości w naszym województwie jak co roku przywdziały świąteczne szaty. Szczególnie pięknie zostały przystrojone Skierniewice, Kutno i Łęczyca, czyli miasta, które mocno skorzystały dzięki Funduszom Europejskim na lata 2014-2020. W Skierniewicach tradycyjnie już okres świąteczny rozpoczął 6 grudnia Marsz Mikołajów. Ubrani w czapki Świętego Mikołaja spacerowicze byli świadkami odpalenia lampek na choince w centrum miasta oraz iluminacji ulokowanych na trasie Marszu. 

W Kutnie na największą uwagę zasługują dwie lokalizacje – Plac Wolności oraz Plac Piłsudskiego. Na pierwszym z placów stanęła LED-owa choinka, obok której położone zostały świecące prezenty oraz sanie z reniferem. Z kolei na Placu Piłsudskiego uwagę przechodniów przykuwa fioletowa choinka z logiem miasta. 

Do najbardziej świątecznych miejscówek w Łęczycy należą natomiast place Tadeusza Kościuszki oraz plac przed Urzędem Miasta. Prócz setek kolorowych lampek, oczy odwiedzających cieszą olbrzymia czerwona bombka, a także ramka z napisem „Wesołych Świąt”, która codziennie jest miejscem dziesiątek sesji fotograficznych młodszych i starszych łęczyczan.

Łódzkie kolędowanie 

Do grona ulubionych tradycji bożonarodzeniowych Polaków bez wątpienia zalicza się śpiewanie kolęd. Związane z tym wydarzenia przygotowują najważniejsze instytucje kultury w naszym regionie – Filharmonia Łódzka oraz Łódzka Akademia Muzyczna. Mury pierwszej z instytucji już w niedzielę 19 grudnia rozbrzmią dźwiękami barokowych organów, skrzypiec oraz anielskich głosów wspaniałych śpiewaków. Wszystko w ramach Bożonarodzeniowego Koncertu Organowego. Z kolei 28 grudnia odbędzie się niezwykle ciekawie zapowiadający się koncert świąteczny, na którym wystąpi zespół Blue Cafe wraz z gośćmi. Dodajmy, że nie byle jakimi gośćmi! Będą nimi bowiem legendarna wokalistka Ewa Bem oraz wirtuoz trąbki Jerzy Małek. Informacje na temat biletów można znaleźć na stronie internetowej Filharmonii Łódzkiej, która jest dostępna tutaj.

Łódzka Akademia Muzyczna przygotowała przed świętami trzy wydarzenia. W niedzielę 19 grudnia w sali koncertowej przy ulicy Żubardzkiej 2a odbędzie się Koncert Piosenki – Świąteczne Prezenty. Wśród występujących na scenie artystów znajdą się m.in. instrumentaliści, studenci Instytutu Wokalistyki Estradowej Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Chór Instytutu Wokalistyki Estradowej. Dzień później w tym samym miejscu słuchacze wezmą udział w Wieczorze Kolęd. Najpiękniejsze polskie i światowe świąteczne pieśni zaśpiewają studenci Wydziału Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi. Ostatnie z wydarzeń – we wtorek 21 grudnia – to Wieczór Kolęd dla Sąsiadów. Wydarzenie gościć będzie Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi przy Gdańskiej 32. Koncert dedykowany jest osobom mieszkającym w najbliższym sąsiedztwie Akademii, ale udział w nim będą mogli również wziąć inni goście. Ceny biletów na pierwsze z dwóch koncertów wynoszą 15 i 25 złotych, zaś wstęp na Wieczór Kolęd dla Sąsiadów jest bezpłatny. Szczegóły na temat biletów znajdziesz na stronie Akademii, dostępnej pod tym linkiem

Goście Łódzkiej Akademii Muzycznej w trakcie koncertów będą mieli okazję usłyszeć niedawno zakupione instrumenty. Akademia wzbogaciła aż o 250 nowych instrumentów, zaczynając od malutkich renesansowych fletów, a kończąc na unikatowych barokowych organach. Przeznaczono na nie blisko 20,5 miliona złotych, a ponad 14 milionów złotych tej inwestycji pokryło dofinansowanie z Funduszy Europejskich. 

Jarmarki bożonarodzeniowe w Radomsku i Sulejowie 

Do niedzieli 19 grudnia potrwają jarmarki bożonarodzeniowe w Radomsku i Sulejowie. Dla Radomska to pierwsze takie wydarzenie w historii miasta. Odwiedzający będą mogli odwiedzić szereg stoisk, m.in. ze specjałami do jedzenia, czy rękodzielniczymi wyrobami. Najciekawiej zapowiada się ostatni dzień jarmarku. Rozpoczną go występy artystyczne dzieci i młodzieży z lokalnych szkół, a uświetni występ zespołu Sound'n'Grace. 

 

Lokalizację jarmarku w Sulejowie stanowi plac przed Hotelem Podklasztorze. Jarmark wystartował 20 listopada, stając się tym samym pierwszym w tym roku wydarzeniem tego typu w regionie. W każdy weekend na odwiedzających to urokliwe miejsce gości czeka prawdziwa moc atrakcji. Wśród nich m.in. lokalne przysmaki, gorące napoje, świąteczne słodycze, a także wędliny i sery z działającej przy hotelu wędzarni. Na najmłodszych w każdą sobotę i niedzielę pomiędzy 14 i 17 oczekuje natomiast prawdziwy Święty Mikołaj! 

 

Organizacja jarmarku przy hotelu Podklasztorze była w dużej mierze możliwa dzięki rozwojowi oferty turystycznej obiektu. Prace pochłonęły środki w wysokości blisko 14 milionów złotych. Prawie 4 miliony złotych tej kwoty pokryło unijne dofinansowanie.