W czasie czwartkowej sesji online, po wysłuchaniu raportu na temat stanu miasta i sprawozdania z realizacji budżetu na 2020 rok, Grzegorz Mackiewicz najpierw uzyskał od radnych votum zaufania, a następnie absolutorium.

Za udzieleniem votum zaufania prezydentowi opowiedziało się 18 radnych. Sprzeciwów nie było, ale z głosowania wyłamało się pięciu przedstawicieli klubu PiS. Ci sami radni wstrzymali się od głosu w drugim głosowaniu, „za” absolutorium było 16 osób, a dwie nie przystąpiły do niego w ogóle.

Członkowie Koalicyjnego Klubu Radnych podkreślali, że był to niezwykle ciężki rok ze względu na Covid-19, ale jednocześnie jeden z najlepszych z perspektywy inwestycji przeprowadzanych z mieście. Chwalili też współpracę z głową miasta.

- Pandemia nie zablokowała naszych planów. Przeprowadziliśmy miasto przez nią w sposób stabilny – podkreślał Krzysztof Rąkowski, przewodniczący Rady Miejskiej i członek Koalicyjnego Klubu Radnych. - Nasza współpraca w prezydentem Mackiewiczem przebiegała wzorcowo. Nie wyobrażam sobie, abyśmy nie udzielili absolutorium.

- Nie jesteśmy przeciw, ale wstrzymamy się od głosu – mówił Włodzimierz Stanek. - Absolutorium to dużo więcej, niż ocena sprawozdania na temat budżetu. Chcemy ufać prezydentowi i władzy miejskiej, ale to zaufanie nie może być pełne.

Dlaczego? Jako przykłady radny Włodzimierz Stanek wymienił m.in. toczące się w prokuraturze postępowania dotyczące pabianickich spółek miejskich i instytucji (np. śledztwo w sprawie termomodernizacji budynków szkół), podwyżkę podatku od nieruchomości i zaniedbane ulice miasta. Wspomniał też, że mimo ciężkich czasów i "zaciskania pasa", prezydent wciąż płaci zewnętrznej firmie 12 tys. złotych rocznie, by prowadziła jego facebookowe konto.