Przetarg dotyczy wymiany źródeł światła w istniejących oprawach sodowych na ledowe. Ponadto na budowę oświetlenia ulicznego i parkowego w nowych lokalizacjach oraz doświetlenie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych.

Przewidziano wymianę 3.850 żarówek na drogach publicznych oraz innych terenach w zarządzie miasta.

- Dodatkowo punktowane będzie wyposażenie w program redukcji mocy w godzinach nocnych – tłumaczy Aneta Klimek, rzeczniczka Urzędu Miejskiego.

Zaletą tej wymiany jest mniejsze zużycie energii, wyższa sprawność, dłuższa żywotność, pozytywny wpływ na środowisko, a w efekcie również poprawa bezpieczeństwa.

Nowe oświetlenie zostanie wybudowane w parku Hadriana (u zbiegu ulic Karniszewickiej i Wspólnej) oraz na ośmiu ulicach: Hermanowskiej, Okulickiego, Nastrojowej, Ornej, Familijnej, Zielnej, Sybiraków oraz łopatce ul. Miodowej. Dotychczas miejsca te były nieoświetlone.

Planowane jest również doświetlenie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych w newralgicznych lokalizacjach:

na ul. Moniuszki (przejścia przy ul. Kościuszki, Bohaterów, Pięknej, Wyszyńskiego, Kamiennej/Powstańców Warszawy, Matejki, Toruńskiej, Ostatniej oraz Szarych Szeregów/Śniadeckiego), ul. Ostatniej/Dąbrowskiego, Karniszewickiej/Torowej, Piotra Skargi (przy PM nr 15, SP 8 i dyskoncie), Waltera Jankego (przed krańcówką autobusową, przed ul. Smugową, na skrzyżowaniu z ul. Nawrockiego oraz ze Świetlickiego i Bugaj), ul. Grota-Roweckiego przy SP 3, Nawrockiego przy Gawrońskiej, Jana Pawła II (przy szpitalu, kościele, SP 13, na skrzyżowaniach z ul. Konopnickiej, Południową i Grabową) i ul. Traugutta/ św. Rocha.

- Przewidziana jest też możliwość budowy oświetlenia powstającej drogi dla rowerów wzdłuż ul. Popiełuszki, od Wiejskiej do Jutrzkowickiej – zależy to od wyników przetargu – dodaje rzeczniczka. - Dodatkowo, wybrany wykonawca ma wdrożyć oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą oświetleniową wraz z elektroniczną inwentaryzacją.

Oferty można składać do 9 marca. Na realizację zadań będzie 13 miesięcy od podpisania umowy, w tym 7 miesięcy na modernizację oświetlenia ulicznego na ledowe. Pieniądze na inwestycję pochodzą z budżetu miasta oraz dofinansowania z programu Polski Ład.