Przy blokach czy kamienicach wspólnoty będą mogły urządzać tereny zielone. Radni dziś przegłosowali taką uchwałę na sesji Rady Miejskiej. "Za" było 12 radnych koalicji, 1 był "przeciw", a ośmiu radnych PiS wstrzymało się od głosu.

- Dofinansowanie z Urzędu Miejskiego wyniesie 80 procent – informuje radna Bożenna Kozłowska. - Resztę 20 proc. będzie musiała wyłożyć wspólnota.

Za te pieniądze można sadzić kwiaty, budować skalniaki, urządzać place zabaw, montować ławeczki, oczka wodne, siłownie... Wartość jednego zadania maksymalnie może wynieść 50.000 zł.

Nabór zakończy się 10 lipca. Potem będzie czas na wykonanie projektów. Warunek jest tylko jeden: musi to być teren miejski.

W tym roku Urząd planuje wydać na ten cel 150.000 zł.

- Ale prace zostaną wykonane w przyszłym roku. Na ten cel przewidujemy wydać z budżetu miasta od 150.000 do 300.000 zł – wyjaśniał prezydent Grzegorz Mackiewicz. - Wszystko zależy od zainteresowania wspólnot.

W ramach tego projektu nie będzie można tylko budować parkingów. Teren musi być otwarty dla innych mieszkańców.

Już w zeszłym roku do prezydenta Mackiewicza wpłynęła interpelacja w sprawie uruchomienia w Pabianicach programu „Zielone podwórka”. Przygotowana została przez Koalicyjny Klub Radnych.

- Na pewno ten projekt wpłynie na integrację mieszkańców wspólnoty – przekonuje żartem radny Dariusz Cymerman.