Nowe stawki podatków będą obowiązywać w Pabianicach od 1 stycznia. Dlatego na przykład za 50-metrowe mieszkanie zapłacimy co miesiąc o 2,50 zł więcej. Miesięcznie podatek za to mieszkanie wyniesie od 8 do 11,5 zł. Rocznie to od 96 do 138 zł. Wielkość opłaty zależy od lokalizacji, czyli miejsca, w którym stoi blok.

Wyższe podatki na wniosek prezydenta uchwaliła pod koniec listopada Rada Miejska. Stawka podatku od nieruchomości dotycząca gruntu została ustalona dla każdej nieruchomości indywidualnie i jej wysokość zależy od położenia. Płacimy podatek za chodniki przy blokach, drogi osiedlowe, place zabaw, parkingi, tereny zielone – za wszystkie tereny przynależne do danej nieruchomości. Właśnie ten podatek gruntowy od nieruchomości wzrośnie od 1 stycznia. Jest naliczany od każdego metr kw. mieszkania i oscyluje od 3 do 10 groszy.

Rośnie też stawka podatku od nieruchomości, czyli za mieszkanie. Od stycznia będziemy płacić o 1 grosz więcej za każdy metr kw. mieszkania. Nowa stawka to 10 groszy.

Zobacz też: Kryzys w mieście. Ratusz podnosi podatki

Wzrasta też podatek za części wspólne bloku, czyli za klatki schodowe, korytarze, piwnice, pralnie, suszarnie, wózkownie. Ten podatek od nieruchomości zwany „mienie spółdzielni” idzie w górę o 1 grosz. Będziemy teraz płacić 3 grosze liczone od metra kw. mieszkania.

Od 1 stycznia pabianiczanie będą płacić za wywóz śmieci 16 zł od osoby. To opłata za odpady komunalne zbierane i odbierane selektywnie. Tak wynika z uchwały Rady Miejskiej z września tego roku. Do tej pory płaciliśmy w Pabianicach za śmieci 9 zł od osoby. Od stycznia będziemy płacić o 7 zł więcej.

Z powodu wzrostu podatków i wyższych opłat za śmieci od stycznia rośnie comiesięczna opłata za mieszkanie.

Pabianicka Spółdzielnia Mieszkaniowa pobrane pieniądze za podatki i za śmieci w całości co do grosza przelewa na konto Urzędu Miejskiego. Jest tylko poborcą tych opłat.