4-letni kocurek o imieniu Xawery podbił serce wiceprezydent Aleksandry Jarmakowskiej-Jasiczek. To ona zdecydowała, że kot z pabianickiej hodowli Marcina Saka otrzymał ogromny złoty puchar. To za wdzięk i urodę.

Sam zwycięzca był wyraźnie speszony zainteresowaniem, jakie wywołał. Chętnie tulił się do swojej pani i chował głowę pod jej ramieniem.

- Jest trochę zdenerwowany gwarem, światłami i ilością ludzi, którzy mu się przyglądają – wyjaśniała Weronika Sak, córka właścicieli hodowli kotów brytyjskich.

Xawery jest pięknie umaszczony i cały „okrągły”, jak przystało na brytyjczyka.

Koty tej rasy mają wszystko okrągłe – tłumaczył prowadzący pokaz w pabianickiej hali. - Mają okrągłe oczy, okrągłe uszy. Takie są wymogi tej rasy.

Brytyjczyki to koty średniej lub dużej wielkości – samice ważą 3-5 kg, samce 4-8 kg. Mają silne, muskularne ciało z dużą, okrągłą głową - z charakterystycznymi fałdami i dobrze rozwiniętymi policzkami. Koty brytyjskie mają krępą sylwetkę, krótkie i silne łapki oraz gruby ogon. Są długowłose i krótkowłose, wszystkie pięknie umaszczone.

Wybraniec prezydent Jarmakowskiej-Jasiczek to kot krótkowłosy o białym ubarwieniu z ciemnobeżową otoczką wokół oka.

- Brytyjczyk o umaszczeniu arlekina – dodała WeronikaW.

Co to znaczy? Kot jest prawie cały biały i ma jedynie niewielkie plamki koloru, albo odwrotnie, może być prawie cały w kolorze podstawowym i gdzieniegdzie pojawić się może biała łatka. Koty w zależności od ilości bieli też podzielone zostały na różne kategorie: jeśli bieli jest pomiędzy 1/4 a 1/2 powierzchni ciała, wówczas nazywamy go bikolorem. Jeśli bieli jest więcej niż 1/2, ale nie więcej niż 3/4 powierzchni ciała, wówczas kota takiego nazywamy arlekinem.

Xawery, jak wszystkie brytyjczyki, to towarzyskie i łagodne zwierzę. Z łatwością dostosowuje się do życia w domu. Jest spokojny, inteligentny i ma niewielkie wymagania dotyczące diety i codziennej pielęgnacji.

- Najbardziej lubi jeść, siedzieć na kolankach, ma też swój ulubiony drapak i uwielbia się bawić – ujawnia Weronika. - Nie pije mleka. To mit, że koty piją mleko. Wręcz im szkodzi. Xawery je surowe mięso, suchą karmę i pije wodę.

Głosami publiczności spośród 89 kotów uczestniczących w pokazie wybrane zostały 3 najpiękniejsze. Kocurem Pokazu został rudo-srebrzysty maine coon (82 głosy). Tytuł Najpiękniejszej Kotki Pokazu został przyznany kotce brytyjskiej w kolorze szylkret liliowy (58 głosów), a Najpiękniejszego Kociaka rosyjskiemu niebieskiemu (76 głosów).