W całym kraju, podobnie jak w innych państwach Unii Europejskiej, nastąpiła zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - z systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, nowa telewizja cyfrowa to możliwość bezpłatnego odbioru większej liczby programów telewizyjnych, w jeszcze lepszej jakości obrazu (HD/UHD).

W Polsce wdrożenie nowego standardu zaczęło się marcu. Województwo łódzkie zmiany zacznie wprowadzać w 3. etapie – tj. od 23 maja.

Co to dla nas w rzeczywistości oznacza? Że w niektórych gospodarstwach domowych, szczególnie tych odbierających tylko bezpłatną telewizję naziemną, może przestać ona odbierać. Telewizory starszej generacji mogą po prostu nie być dostosowane do systemu DVB-T2.

Czy trzeba wymienić telewizor?

Jeśli niedawno kupiłeś telewizor, sprawdź w jego instrukcji, czy obsługuje nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC. W dostosowanym odbiorniku wystarczy ponownie wyszukać programy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej i po sprawie.

Jeżeli korzystasz z odbioru telewizji za pomocą płatnej platformy: kablowej, satelitarnej lub IPTV, nie trzeba podejmować żadnych działań, ponieważ będziesz odbierał programy telewizyjne nadal w taki sam sposób – za pomocą tego samego odbiornika (tunera) – dostarczonego przez operatora.

Jeśli jednak masz telewizor starszej generacji, masz dwa wyjścia – wymienić go na nowy lub dokupić specjalny tuner do podłączenia pod tv.

Na szczęście zakup dekodera naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie nie nadszarpnie bardzo domowego budżetu. Większość oferowanych tunerów (podstawowych) to koszt nieprzekraczający 100 zł. Są łatwo dostępne w sklepach z elektroniką czy sprzętami RTV lub w internecie. Za bardziej zaawansowane urządzenie (np. wyposażone w system operacyjny Android) trzeba zapłacić już nieco więcej, nawet do kilkuset złotych.