Polka odbędzie się u nas po raz siódmy (z dwuletnią przerwą w czasie pandemii). To trwająca kilka dni impreza, pełna różnorodnych kultur, kolorowych strojów i tańca. Odbywa się w: Pabianicach, Bychlewie, Lutomiersku i Konstantynowie. Festiwal ten jest pierwszym wydarzeniem związanym z kulturą ludową o randze międzynarodowej organizowanym w naszym powiecie.

W programie Polki są nie tylko energetyczne występy artystów. Organizowane są ciekawe spotkania z podróżnikami czy warsztaty taneczne. Udział w tegorocznej edycji zapowiedziały zespoły z: Kazachstanu, Demokratycznej Republiki Konga, Indii, Chile, Meksyku, Boliwii, Słowacji, Kolumbii i Polski, w tym nasza „Bychlewianka”.

7. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 3-7 lipca. 3 lipca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pabianicach o wyprawie do Japonii opowie podróżnik, pabianiczanin Michał Cessanis. Początek spotkania o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

4 lipca, o godzinie 16.00, ulicą Zamkową (od kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej) ruszy ETNOparada. Jej finał zaplanowano w sali koncertowo-balowej Pawelana (ul. Grobelna). Tam odbędzie się ceremonia otwarcia festiwalu. Wejście tylko za okazaniem wejściówek (będą rozdawane w GDK w Bychlewie od 1 lipca).

5 lipca, o godzinie 16.00 ETNOparada przejdzie przez Bychlew. O 17.00, na stadionie Jutrzenki rozpocznie się koncert festiwalowy, a o 20.30 Potacówka Pod Gwiazdami. Wstęp wolny.

6 lipca imprezy będą się odbywały w Konstantynowie i Bychlewie. W Konstantynowie o 15.00 ulicami przejdzie ETNOparada, która dojdzie do tamtejszego parku Wolności. Koncert festiwalowy w Bychlewie (na obiekicie sportowym) rozpocznie się o godz. 17.00, a na 21.00 zaplanowano Latino Night. Wstęp wolny.

7 lipca koncert festiwalowy odbędzie się w Lutomiersku (od godz. 16.00) na placu Jana Pawła II.

Ponadto w programie:

PODRÓŻE Z POLKĄ - SPOTKANIA Z PODRÓŻNIKAMI: Ekwador i Peru, Wikunie na Wulkanach i Pępek Świata, Katarzyna Ścibór i Robert Lewera, 3.07, godzina 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim. WARSZTATY TAŃCA : EtnoTańce Chile, 3.07, Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim, godzina 10.30.

Pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem IFF Polka jest Radosław Kierzek, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Bychlewianka”. W organizację włączają się również Gminny Dom Kultury w Bychlewie oraz samorządy.