Słupy, na których zostaną zainstalowane urządzenia pomiarowe, postawiono tuż przy granicy Bychlewa z Pabianicami oraz Jadwinina z Pawlikowicami (na odc. ok. 2 km).

O takie rozwiązanie bardzo długo walczyli okoliczni mieszkańcy wspierani m.in. przez samorząd Gminy Pabianice. Na drodze od Pawlikowic do Bychlewa dochodzi bowiem do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Kierowcy zapominają, że zjechali z drogi ekspresowej S8 i są w terenie zabudowanym. Odcinkowy pomiar prędkości ma ich zdyscyplinować.

Na czy polega odcinkowy pomiar prędkości?

Na początku i końcu odcinka ustawione są urządzenia, które zarejestrują wjazd i wyjazd samochodu. Kamery robią zdjęcia samochodów, a także mierzą czas, w jakim pokonują dany odcinek. Na tej podstawie zostanie przeanalizowana prędkość pojazdu. Jeśli okaże się, że kierowca jechał ze średnią prędkością wyższą niż dopuszczalna, czeka go kara. W innym przypadku zdjęcia zostaną natychmiastowo skasowane z bazy danych.

OPP działa przez całą dobę i bez względu na warunki atmosferyczne. Przy ograniczonej widoczności kamery rejestrują obraz za pomocą podczerwieni. Przekroczenie dopuszczalnego limitu o 10 km/h lub mniej nie jest rejestrowane.

W powiecie pabianickim stanie jeszcze jeden punkt OPP – w Dobroniu, między węzłami Dobroń i Pabianice Północ.