O sprawie zrobiło się głośno w lutym tego roku. Pisaliśmy o tym w artykule: Zamiast lasku kopalnia piasku.

Mieszkańcy Porszewic oraz proekologiczni działacze chcą ochronić naturalne środowisko przed degradacją i kontynuują swój protest.

1 czerwca (poniedziałek) o godzinie 14.00, w Urzędzie Gminy przy ul. Torowej ma się rozpocząć spotkanie przeciwników budowy kopalni z wójtem. Na facebooku utworzono nawet wydarzenie, które ma zachęcić do udziału w spotkaniu wszystkich, którym ta sprawa nie jest obojętna.

- W poniedziałek mieszkanki i mieszkańcy, a także osoby zaangażowane w ochronę przyrody odwiedzą wójta i zapytają, dlaczego postanowił nie pytać o zdanie nikogo, włączając RDOŚ. Skoro on uznał za niepotrzebne, by przyjść do ludzi, ludzie przyjdą do niego. Takie konsultacje uważamy za konieczne – piszą organizatorzy.

Jakie działania podjęli do tej pory?

Powstała internetowa petycja w sprawie zablokowania inwestycji. Podpisało ponad 1800 osób (jej papierową wersję podpisali mieszkańcy). Sprawę podjęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, występując o odwołanie decyzji i przeprowadzenie oceny wpływu na środowisko. Inwestycję oprotestowała organizacja społeczna Tak Dla Łodzi, podważając podjęte decyzje administracyjne w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Sprawy są w toku.

- Mimo to prace na terenie planowanej odkrywki trwają. Las został wycięty, teren wykarczowany, wkopano słupki geodezyjne, budowana jest waga do samochodów wielkogabarytowych, trwają prace przy poszerzaniu drogi dojazdowej – wymieniają obrońcy przyrody.

Kilka dni temu powstał również ruch społeczny o nazwie Protest Porszewice.