Po niemal 14 latach „urzędowania” w budynku przy ul. Jana Pawła II Ośrodek Zdrowia MEDiKSA będzie miał siedzibę z prawdziwego zdarzenia. Obecny ośrodek dawał wiele do życzenia. Był on zaadoptowanym dla celów przychodni budynkiem mieszkalnym. Stało się tak dzięki prywatnym pieniądzom, które przed laty wyłożyli mieszkańcy Ksawerowa Elżbieta i Michał Ogińscy

We wtorek (11 czerwca) gospodarze gminy dyrektor i pracownicy przychodni, mieszkańcy i zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystym wkopaniu kapsuły pod budowę nowego ośrodka.

- To nie było takie proste, dzisiejszy dzień poprzedzało wiele rozmów, debat i ustaleń, czasem sprzeczek, ale wszystko w słusznym celu – mówił dr Marek Kiljański, dyrektor SPZOZ MEDiKSA.

Działka na której stanie przychodnia należała do parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie. Były proboszcz ksiądz Stanisław Bracha zgodził się na wymianę terenów z gminą. A obecny proboszcz ks. Andrzej Ścieszko poświęcił teren budowy.

Głównym wykonawcą inwestycji jest Grupa Ekoenergia. Budowa zgodnie z planem ma trwać 18 miesięcy, jednak wykonawca już teraz zapowiedział, że zajmie mu to 15 miesięcy. Planowane przecięcie wstęgi do nowego ośrodka zostało przewidziane na 2 września 2025 roku.

Całość inwestycji to koszt około 15 mln. zł. 8 milionów to pieniądze pozyskane z rządowego "Polskiego Ładu".

- To są kwoty, które nie dotyczą jednak wyposażenia pomieszczeń i sprzętu – dodaje dyrektor. - Oczywiście część z niego będzie wykorzystana i przeniesiona ze starej przychodni.

W nowym miejscu do dyspozycji pacjentów będą m.in. gabinety – ginekologiczny, okulistyczny, medycyny pracy, psychologiczny. Będzie pielęgniarka, punkt pobrań, lekarz pierwszego kontaktu oraz rehabilitacja.