Swoją przygodę ze sportem rozpoczął jako siedmiolatek. Przez sześć lat trenował szermierkę w pabianickim klubie. Interesował się też żeglarstwem. Dołączył do „Szkoły Pod Żaglami”, w której uczył się pływając na wielkim jachcie im. Fryderyka Chopina. Na jego pokładzie opłynął "pętlę atlantycką".

Grzegorzewski sportowe zajawki wyniósł z rodzinnego domu. Jego starszy brat zdobywa laury w jeździectwie konnym - skacze przez przeszkody. Młodsza siostra trenuje jazdę figurową na lodzie. Sport to również hobby taty, który jest windsurferem i kitesurferem. To on zaraził syna pasją. Jednak początkowo chłopcu nie było po drodze z tą dyscypliną sportową. Nie przychodził nawet na umówione lekcje, które ojciec zaklepywał mu podczas rodzinnych wojaży.

- W ogóle mi się to nie podobało – wspomina dziś 22-latek. - Dopiero jak stanąłem na desce, przekonałem się, że to mój sport, moja pasja.

Szkoła kiteboardingu? A gdzie to?

Tą niszową dyscypliną sportu Janek zajął się na poważnie w 2013 roku, mając 13 lat. Po ukończeniu łódzkiego gimnazjum postanowił iść na całość i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam rozpoczął naukę w nietypowym liceum dla kitesurferów w Hood River, w stanie Oregon. Takiej szkoły próżno szukać Polsce.

- Rodzice musieli znaleźć dla mnie motywację do nauki, bo nie byłem zbyt dobrym uczniem tutaj. W szkole kitesurfingowej, jeśli masz oceny poniżej 70 procent, nie wyjdziesz na wodę. Nie jest to typowa szkoła - opowiada Janek. - Liczy kilkunastu uczniów i maksymalnie ośmiu nauczycieli. Cały czas się przemieszcza i nie ma normalnych klas. Lekcje odbywały się m.in. na plaży.

Wśród najlepszych

Janek, mimo bardzo młodego perfekcyjnie wykonuje w powietrzu niesamowite, ekstremalne ewolucje.

Janek potrafi latać 30 metrów nad falami. Do szczęścia potrzebny mu wiatr

- Na „kajcie” można robić przeróżne rzeczy, np. ścigać się. Moja ulubiona odmiana tego sportu to Big Air, czyli im wyżej skaczesz, tym lepiej. To w niej czuję się najlepiej – twierdzi.

To najniebezpieczniejsza z klas kiteboardingu. Do bardzo wysokiego lotu zawodnicy dodają widowiskowe triki i akrobacje. Potrafią poruszać się z prędkością nawet 100 km/h. Jakie trzeba mieć predyspozycje do tego sportu?

- Do samego pływania nie potrzeba jakiejś specjalnej kondycji i dużej siły fizycznej – wyjaśnia. - Żeby wyskoczyć wysoko i zrobić ewolucję trzeba być na pewno odważnym i nie mieć lęku wysokości.

Mając 18 lat, Janek wygrał Mistrzostwa Świata Juniorów i szturmem podbił światową scenę kitesurfingu. W sezonie 2021 znalazł się wśród najlepszych i jako jedyny Polak wystartował w najbardziej prestiżowych zawodach na świecie - Red Bull King of the Air. Ta impreza sportowa odbywa się cyklicznie na plażach Kapsztadu (RPA).

22-latek jest trenerem sam dla siebie.

- Najwięcej nauczyłem się oglądając najlepszych – twierdzi.

Mieszka tam, gdzie wieje wiatr

Janek pochodzi z okolic Pawlikowic, ale rodzinne strony odwiedza na kilka tygodni w roku. Od lat prowadzi podróżniczy tryb życia. Przez cały rok goni po świecie za... wiatrem. Przeprowadza się średnio co 2-3 miesiące. Ostatnio najczęściej kursuje pomiędzy RPA, Brazylią, Omanem i Hiszpanią. Tam są najlepsze warunki dla kitesurferów i najczęściej odbywają się zawody.

Janek potrafi latać 30 metrów nad falami. Do szczęścia potrzebny mu wiatr

Janek najwięcej czasu spędza na wodzie (i nad nią). Poświęca na to codziennie po kilka godzin. Gdy nie ma „okna pogodowego”, skupia się na treningu w siłowni. Jeśli pozwala mu na to czas, uprawia skydiving, czyli podniebne nurkowanie. To jego druga pasja. Polega ona na wyskoczeniu z np. z samolotu z dużej wysokości, a następnie, podczas swobodnego spadania wykonuje się figury akrobatyczne - indywidualnie lub w grupie. Etap spadania trwa około minutę, po czym otwiera się spadochron.

20-latek na co dzień studiuje w Hult International Business School w San Francisco.

26 kwietnia był gościem honorowym w Starostwie Powiatowym i opowiedział o swojej pasji.

Na początku kwietnia wystapił w Dzień Dobry TVN.

Największe osiągnięcia Janka Grzegorzewskiego:

2018 – zwycięzca Mistrzostw Świata Juniorów

2018 – zwycięstwo Full Power Balneario

2018 - 2 miejsce w zawodach Go Big or Go Home

2019 – udział w Red Bull King of the Air

2019 – udział w Red Bull Megaloop

2020 – zwycięstwo w KFC Air Games

2021 – zwycięstwo Full Power Balneario

2021 – zwycięstwo w Big Air Kite League Tatajuba

2021 – udział w Red Bull King of the Air

2021 – zwycięstwo w Big Air Kite League Overall World Tour

2022 – zwycięstwo w Big Air Kite League