Tegoroczni dyplomanci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Pabianicach to dziesięcioro młodych artystów: Jarosław Bakalarczyk, Jakub Dośpiał, Agata Dumka, Zofia Durajska, Łukasz Kępa, Gustaw Klubczewski, Katarzyna Mandat, Mikołaj Smuga, Karina Oset i Adam Ostrowski.

Jarosław Bakalarczyk uczył się w klasie trąbki u Szymona Żmudzińskiego. Jego największy sukces to wyróżnienie na Regionalnym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Łodzi (2015). Brał też Udział w Makroregionalnych Przesłuchaniach CEA uczniów szkół muzycznych II stopnia w Kutnie i Kaliszu (2013).

Jakub Dośpiał (klasa akordeonu Macieja Ćwiklińskiego) w 2014 r. zdobył II nagrodę na XVI Regionalnym Konkursie Akordeonowym w Piotrkowie Trybunalskim (2014). W trio akordeonowym razem z Przemysławem Czestkowskim i Krzysztofem Moszczyńskim zajął III miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w Opolu (2014), I nagrodę na XVI Regionalnym Konkursie Akordeonowym w Piotrkowie Trybunalskim (2014), I nagrodę na XXI Mławskim Festiwalu Akordeonowym „Od solisty do orkiestry” (2015), I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowych Zespołów Kameralnych w Stalowej Woli (2015), I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy (2015), wyróżnienie na Regionalnych Przesłuchaniach CEA klas akordeonu i zespołów akordeonowych w Pabianicach (2015), I nagrodę na Festiwalu Akordeonowym „Harmonia Viva” we Wrocławiu (2015), I nagrodę na III Konkursie Muzycznym Kompozycji Andriea Byzowa (Rosja) (2016) i I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Sanoku (2016).

Agata Dumka z klasy skrzypiec Rafała Rydygera to uczestniczka kursów muzycznych w Łańcucie 2010, 2011 oraz wielu projektów z orkiestrą symfoniczną i kameralną Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Pabianicach.

Zofia Durajska (klasa skrzypiec Jakuba Kosmala i Marii Uptas-Michalak) z zespołem Skrzypcomaniak” wystąpiła na konkursie „Od Mocarta do Mozarta” w Warszawie. Z Młodzieżową Kameralną Orkiestrą Symfoniczną prowadzoną przez Rafała Rydygera występowała m.in. w Filharmonii Wrocławskiej w 2013 roku w ramach koncertów „Musica Nova”.

Łukasz Kępa (klasa fortepianu Mai Małek) zdobył wyróżnienie na konkursach pianistycznych w Łowiczu i w Piotrkowie Trybunalskim.

Gustaw Klubczewski (na zdjęciu) z klasy altówki Tomasza Zychli) to laureat Ogólnopolskich Konkursów Altówkowych we Wrocławiu (2013), Szczecinie (2012, 2014), Żywcu (2012), Skierniewicach (2013). Jest laureatem III miejsca na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA w Poznaniu i w Kielcach oraz stypendystą marszałka województwa łódzkiego.

Grał w kwartecie kameralnym oraz w smyczkowym zespole kameralnym „Skrzypcomaniak”, z którym zdobył nagrody na konkursach w Zgierzu, Piotrkowie Trybunalskim i Gdańsku, a także na festiwalu „Od Mocarta do Mozarta” w Warszawie. Na VI edycji tego festiwalu w 2016 r. otrzymał nagrodę w kategorii „Najlepszy aranż ucznia”.

Brał udział w dwóch edycjach Młodzieżowej Orkiestry Regionu Łódzkiego „Sinfonietta”, z którą wystąpił na festiwalu Kolory Polski oraz w filharmonii łódzkiej i kaliskiej, jako koncertmistrz altówek.

Gustaw to autor aranżacji instrumentalnych, opracowań muzycznych oraz kompozycji na altówkę i fortepian.

Jest uczestnikiem Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Krakowie, Kołobrzegu, Opolu, Imbramowicach, a także Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Kolejnych dyplomantów przedstawimy w  drugiej części artykułu.