Wycieczka filmowa odbyła się w minioną niedzielę (23 kwietnia). Było to drugie spotkanie w tych klimatach. Poprzednie zorganizowano w listopadzie ubiegłego roku. Frekwencja dopisała i tym razem. Na spacerze odliczyło się około 70 osób. 

Pabianice w telewizji

Spotkanie poprowadzili: Mariusz Poluchowicz z działu promocji Urzędu Miejskiego, Seweryn Grambor, lokalny kolekcjoner oraz Joanna Kupś i Maciej Wlazłowicz z Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic. 

Zobacz też: Kręcono u nas znane filmy i seriale

Opowiadali o filmach i serialach, których sceny były kręcone w Pabianicach, czyli: "Kariera Nikodema Dyzmy", "Kariera Nikosia Dyzmy", "Polowanie na ćmy", "Czterej pancerni i pies", "Daleko od szosy", "Sarid", "Umarli rzucają cień", "Stawka większa niż życie", "Dzieje grzechu", "Jak daleko stąd, jak blisko", "Ziemia obiecana", "Polonia Restituta", "Czarne słońca", "Krótki dzień pracy", "Syzyfowe prace", "Pogranicze w ogniu" oraz "Belfer".

"Belfer" w Pabianicach

Przybliżono też historię kina Mazur oraz postać Juliusza Vortheila, pioniera kinematografii. Na zakończenie uczestnicy spaceru udali się do Szkoły Podstawowa Nr 1, gdzie obejrzeli fragmenty wymienionych filmów.

W planach jest kolejna wycieczka ulicami Pabianic, ale o innej tematyce. 7 maja przewodnicy opowiedzą  o "Smakach i smaczkach Pabianic", czyli o lokalach gastronomicznych, które dawniej przyciągały mieszkańców.