Historia słynnego uwodziciela opowiedziana mistrzowską muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta łączy elementy lekkiej komedii z fragmentami pełnymi dramatycznego napięcia i grozy.

Narrację o niepoprawnym rozpustniku nie sposób porównywać z błahymi historyjkami, jakie służyły za kanwę większości oper komicznych. Autor libretta nawiązał do sztuki „El burlador de Sevilla” Tirsa de Molina, która była też inspiracją dla Molierowskiego „Don Juana”. Warto jednak pamiętać, że miłosne podboje Don Giovanniego posłużyły twórcom za rusztowanie dla znacznie bardziej doniosłej intrygi.

Rozwiązły szlachcic ginie w otchłani nie za to, że uwiódł kobiet „w Hiszpanii tysiąc trzy”, lecz za to, że naigrawając się z Komandora, zakłócił porządek świata zmarłych. Wszystkie te czynniki zapewniają temu dziełu niezliczone realizacje przy wypełnionych po brzegi widowniach teatrów na całym świecie.

Operę „Don Giovanii” zobaczymy w Teatrze Wielkim 6 i 7 kwietnia o godz. 18.30. Bilety: 22, 35, 40 zł ulgowy/28, 40, 50 zł normalny do kupienia na stronie www.operalodz.com lub w kasie teatru, tel. (42) 633 77 77.