ad

– Składa się z kilkudziesięciu stanowisk doświadczalnych, które przybliżają tajemniczy świat zmysłów, odkrywają budowę oraz tajniki „działania” naszych oczu, uszu, nosa – wyjaśnia Piotr Poreda, pracownik Muzeum Miasta Pabianic.

Samoobsługowe modele umożliwią widzom przeprowadzanie prostych eksperymentów i poznanie tajemnic funkcjonowania narządów słuchu, wzroku, powonienia i dotyku.

Ekspozycja składa się z trzech przestrzeni tematycznych. Pierwsza, nazwana „Receptory”, pokazuje budowę poszczególnych organów odpowiedzialnych za odbieranie bodźców. Przestrzeń druga – „Mono czy stereo” – pokazuje, w jaki sposób bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł, tj. dwojga oczu czy dwojga uszu, zwiększają jego możliwości percepcyjne. W przestrzeni trzeciej, zatytułowanej „Iluzje” obok popularnych iluzji optycznych będzie można doświadczyć złudzeń słuchowych, upewnić się, czy aby nie myli nas nasz zmysł dotyku, sprawdzić poczucie równowagi oraz refleks.

Wystawa adresowana jest do odbiorców w różnym wieku. Przygotowana została przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Scenarzystą i kuratorem wystawy jest dr Maciej Kluza.

Otwarcie wystawy: piątek, 31 maja o godz. 12.00, mniejszy budynek muzeum (Stary Rynek 2). Ekspozycja czynna będzie do 26 października.