77. URODZINY ZOO!

Łódzki Ogród Zoologiczny istnieje już 77 lat i jak co roku postanowiliśmy uczcić nasze urodziny wraz ze zwiedzającymi. Już w najbliższą niedzielę, tj. września w godz. 11.00-17.00 zapraszamy na imprezę urodzinową.

Podczas urodzin zaproponujemy liczne atrakcje zarówno dla małych, jak i dużych gości. Wioska indiańska, paintball laserowy, gry zręcznościowe, animacje artystyczne, pokazy judo, pokazy taneczne, fotobudka - to tylko część atrakcji przygotowanych na ten wyjątkowy dzień. Zachęcamy również do udziału w konkursach i warsztatach edukacyjnych. W ZOO będzie można spotkać bohaterów popularnych filmów dla dzieci, a nawet spróbować swoich sił przy stworzeniu własnego filmu. Na imprezę urodzinową zawitają również Wilki… Wilki Łódzkie, czyli drużyna futbolu amerykańskiego.

WYBIERAMY IMIĘ DLA TAPIRZEGO DZIECKA

28 sierpnia w łódzkim ZOO przyszła na świat mała tapirka. Nie posiada jeszcze imienia, bo tradycją stało się już, że prosimy o pomoc w jego wyborze naszych sympatyków. Propozycje imion rozpoczynających się literą „G” można przesyłać w dniach 21-28. września br. wyłącznie drogą e-mailową na adres m.kaczmarska@zzm.lodz.pl. Spośród nadesłanych propozycji wyłonimy

5 najczęściej powtarzających się, które zostaną przedstawione na profilu ZOO Łódź, na Facebooku. Zwycięży to, które zbierze najwięcej głosów.

 

WYSTAWA W OGRODZIE BOTANICZNYM „GRZYBY ZNANE I MNIEJ ZNANE”

Ogród Botaniczny zaprasza w dniach 18-20 września w godz. 9.00 – 17.00 na wystawę „Grzyby znane i mniej znane”, organizowaną przy współpracy z Muzeum Miasta Pabianic i Polskim Towarzystwem Mykologicznym.

Podczas wystawy eksponowane będą grzyby zebrane w podłódzkich lasach, podzielone na 3 grupy: gatunki trujące, niejadalne i jadalne. Huby oraz grzyby wiosenne lub łatwo się rozkładające wystawiane będą w formie preparatów mokrych lub suszu. Każdy grzyb zaopatrzony będzie w etykietę z nazwą gatunkową w języku łacińskim i polskim oraz informacją o przydatności do spożycia.

Podczas wystawy prezentowana będzie również, wypożyczona z Muzeum Miasta Pabianic, wystawa fotograficzna pt. „Tajemnicze grzyby i porosty”.

Podczas trwania wystawy będzie można zapoznać się z informacjami o znaczeniu grzybów w przyrodzie, zasadach prawidłowego pozyskiwania grzybów w lesie, sposobach odróżniania grzybów trujących od podobnych do nich grzybów jadalnych oraz z zasadami udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrucia grzybami.

Mieszkańcy Łodzi, którzy przyniosą na wystawę grzyby nadające się do ekspozycji, otrzymają w nagrodę rośliny ozdobne do swoich domów lub ogrodów.

 

WYSTAWA ROŚLIN MIĘSOŻERNYCH

W dniach 18-27 września br. (za wyjątkiem 21 września) zapraszamy do palmiarni na wystawę roślin mięsożernych.

Rośliny mięsożerne od dawna wzbudzały zainteresowanie i zachwyt. Z roku na rok przyciągają kolejnych entuzjastów, próbujących zgłębić ich tajemnice. Choć najczęściej są małe i niepozorne, potrafią skutecznie zwabić, a następnie schwytać i strawić zwierzęta, głównie drobne owady. Oryginalnie zbudowane liście muchołówki, połyskujące w słońcu rosiczki, smukłe kapturnice i mięsiste tłustosze przyciągają dodatkowo uwagę swym wyglądem. Ponadto wiele gatunków wykształca okazałe, barwne kwiaty.

W programie wystawy:

- ekspozycja kilkudziesięciu gatunków i odmian roślin mięsożernych, w tym: okazałych kapturnic, tłustoszy, muchołówek, rosiczek, dzbaneczników,

- prelekcja „Tajniki uprawy roślin mięsożernych” - prowadzi Albert Janota 19, 20 września (sobota, niedziela) o godz. 14.00, pracownia ogrodnicza,

- sprzedaż roślin i akcesoriów do ich uprawy i pielęgnacji, konsultacje i specjalistyczne porady.

Wstęp na wystawę za okazaniem biletu wstępu do palmiarni.