- Na ekspozycji „Afryka. Tradycje i kultury” prezentujemy wybrane, najciekawsze artefakty z muzealnego zbioru – wyjaśnia Beata Borycka, pracownik Muzeum Miasta Pabianic. - Zobaczyć można stroje obrzędowe i maski czarownika.

Oprócz masek rytualnych, które należały do tajnych męskich stowarzyszeń, na wystawie znajdują się rzeźby afrykańskie o znaczeniu magicznym, w tym m.in. fetysze płodności, instrumenty muzyczne, biżuteria, sprzęty myśliwskie czy przedmioty domowego użytku z drewna oraz gliny.     

Prezentowane obiekty w większości datowane są na początek XX w. i wywodzą się głównie z terenów Afryki Subsaharyjskiej.

Jedną z osób, która przyczyniła się do powstania afrykanistycznej kolekcji, był doktor Witold Eichler, który w 1946 roku przekazał muzeum ponad 170 zabytków z Afryki, w tym dwa stroje obrzędowe czarownika ludu Barotse z Zambii, elementy wyposażenia wnętrz, ozdoby, itp. Przedmioty podarowane muzeum przez Witolda Eichlera pochodzą głównie z terenów Zambii, Zimbabwe i Kongo.

W latach 1970-1972 zbiór afrykanistyczny powiększono o 47 eksponatów zakupionych od znanego kolekcjonera sztuki afrykańskiej, doktora Jerzego Jasieńskiego. Pozyskano wówczas rzeźby w stylu ujamaa, shetani i swobodnie stojące statuetki przodków ludu Makonde z Tanzanii. Wśród artefaktów, które trafiły w latach 70. XX w. do muzealnej kolekcji, wyróżniają się też odważniki do złota i złotego piasku, wykonane techniką „traconego wosku” (lud Aszanti, Ghana) oraz bransolety - płacidła (tzw. manele) ludu Joruba z Nigerii, datowane na początek XX w.

Od 1973 roku afrykańska kolekcja nie powiększała się, uznano ją za zamkniętą. Jednak w listopadzie 2007 roku do pabianickiego muzeum dotarła przesyłka z Niemiec, zawierająca niezwykle cenne pod względem muzealnym obiekty datowane na początek XX w. Kolejne partie eksponatów docierały do Muzeum Miasta Pabianic w następnych latach, aż do września 2014 roku. Darczyńcą okazał się Peter Majok, miłośnik afrykańskiej kultury i kolekcjoner afrykańskiej sztuki. Wśród obiektów, które przekazał muzeum, znalazły się rzeźby o charakterze magicznym (fetysze, rzeźby kultowe, figurki przodków), maski obrzędowe, bransolety oraz wiele innych obiektów pochodzących głównie z terenów Kamerunu, Kongo, Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej, Gabonu. Ogółem Peter Majok podarował muzeum 24 wysokiej klasy zabytki z dziedziny afrykańskiej sztuki, a także liczne zdjęcia, materiały i publikacje, które dotyczą poszczególnych obiektów oraz plemion, z których zabytki się wywodzą.