- Szkoda straconych punktów na inaugurację wiosny – mówi Jarosław Maćczak, trener GKS. - W drugiej połowie Polonia może raz przekroczyła środkową linię boiska. Nasza dominacja przełożyła się niestety tylko na jedną bramkę.

W drużynie GKS zadebiutowali sprowadzeni z ŁKS: bramkarz Cezary Kowalczyk i pomocnik Daniel Marciniak.

GKS: Kowalczyk – Ciemcioch (Kłębowski), Pytka, Wieteska, Wójcik – Wąsik, Fraszak, Jędrzejczyk, Matyjaszczyk, Pycio (Marciniak) – Rikszajd (Cicherski).

Z dwunastu meczów wygrali aż jedenaście, jeden zremisowali. Zajęli pierwsze miejsce, mając 10 punktów przewagi nad wicemistrzem, Polonią Piotrków Trybunalski. Juniorzy GKS-u Ksawerów (rocznik 1998 i młodsi) wiosną zagrają z elitą naszego województwa - o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej (Centralnej Ligi Juniorów).

W tych samych rozgrywkach Włókniarz Pabianice zajął dopiero czwarte miejsce, a PTC nie stanęło do walki, bo... zabrakło młodych piłkarzy, by zbudować z nich drużynę!

- W zaledwie półtora roku GKS Ksawerów wywalczył dwa awanse. Najpierw z ligi okręgowej do drugiej ligi wojewódzkiej, a teraz do pierwszej ligi wojewódzkiej – mówi Jarosław Maćczak, trener ksawerowian. – Wiadomo, że faworytem nie jesteśmy. Będą nimi kluby, które mają akademie: Widzew, Warta Sieradz i Ceramika Opoczno.

Plan jest prosty: na początek GKS chce się utrzymać w elicie województwa. Zdobyć doświadczenie, by za rok zagrać o awans do CLJ, w której występują 3 drużyny z Łódzkiego: ŁKS, UKS SMS Łódź i GKS Bełchatów.

Maćczak (rocznik 1976) w Ksawerowie trenerem jest od trzech lat. To były piłkarz ŁKS-u, Miazgi Brójce, WOY-a Bukowiec Opoczyński oraz RKS Łódź, członek zarządu RKS-u Łódź. W tym ostatnim trenują znakomici lekkoatleci: Adam Kszczot (wicemistrz świata i mistrz Europy w biegu na 800 m) oraz Sylwester Bednarek (młodzieżowy mistrz Europy w skoku wzwyż). Pracują tam trenerzy reprezentacji Polski w lekkoatletyce.

- Korzystam z ich pracy, pomagają mi przygotowywać mikrocykle treningowe dla młodziutkich piłkarzy – przyznaje Maćczak. - W regionie na nasze metody patrzyli z przymrużeniem oka, do czasu aż zaczęliśmy im „odjeżdżać” na boisku.

Jarosław Maćczak chce się rozwijać jako trener, jest w stałym kontakcie ze znakomitym fachowcem, Edwardem Kowalczukiem, szkoleniowcem grup młodzieżowych w niemieckim Hannover 96.

- Chcę jechać do niego na staż – deklaruje. - Jak się uczyć, to tylko od najlepszych. A Niemcy są przecież mistrzami świata.

Młodzi piłkarze z Ksawerowa w swym klubie mają świetne warunki.

- Sprzętu zazdroszczą nam nawet kluby trzecioligowe – twierdzi trener. - W regionie wiele klubów ma kłopot ze skompletowaniem ekipy juniorów, a u nas chłopcy chcą ćwiczyć, bo treningi są ciekawe.

90 procent drużyny to mieszkańcy gminy Ksawerów. Jest też 4 pabianiczan i łodzianin.

- O naszych chłopców już pytają silniejsze kluby. Ale na razie nie ma potrzeby, by ich wypuszczać – uważa trener. - Przecież wkrótce będą grali z najlepszymi.

Półtora roku temu z Ksawerowa „wyfrunął” Konrad Poprawa, podstawowy zawodnik drużyny ŁKS-u, grającej w centralnej lidze, mający za sobą trzecioligowy debiut.

- O Poprawę dopytywał już Śląsk Wrocław. Mam zawodników, którzy nie odbiegają od niego poziomem – zapewnia szkoleniowiec. - Jednak nazwisk nie podam, żeby „sodówa” nie uderzyła chłopcom do głowy. Prosiłbym kibiców z Ksawerowa, Pabianic i okolic o wsparcie tych chłopców w meczach pierwszej ligi wojewódzkiej Chcemy liczyć na kibiców tak samo jak na zarząd i kierownika drużyny, którzy zrobili bardzo dużo byśmy byli w miejscu, w którym jesteśmy.

Oni zagrają o Centralną Ligę Juniorów:

Bramkarze: Szymon Pabich, Jakub Idzikowski, Dominik Matyjaszczyk, Cezary Kowalczyk.

Obrońcy: Norbert Ciemcioch, Adam Ciesielski, Patryk Pytka, Łukasz Wieteska, Patryk Wójcik, Hubert Kłębowski, Krzysztof Post, Adrian Poros.

Pomocnicy: Szymon Fraszak, Damian Wąsik, Marcel Najgebauer, Artur Jędrzejczyk, Kacper Cicherski, Dawid Bajer, Michał Pycio, Gabriel Matyjaszczyk, Krzysztof Brzozowski, Daniel Marciniak.

Napastnicy: Rafał Rikszajd, Patryk Poros.