Gdy temperatura zaczyna wynosić powyżej 30 stopni Celsjusza, nasze samochody mogą być bardziej narażone na uszkodzenia niż podczas bardziej umiarkowanych temperatur.
Wysokie temperatury przede wszystkim sprzyjają awariom silnika, a także akumulatora oraz uszkodzeniu opon. Warto wobec tego wiedzieć, w jaki sposób je rozpoznawać, aby szybko zareagować w przypadku wystąpienia pierwszych objawów.
Przegrzanie silnika
Jazda na wysokich obrotach lub też stanie w korku może spowodować przegrzanie silnika. W nadmiernie wysokiej temperaturze na uszkodzenia narażone są najbardziej tłoki, głowica oraz pierścienie silnika. Wtedy temperatura płynu chłodniczego może dojść nawet do 100 stopni Celsjusza. W nowszych autach kierowca najczęściej informowany jest o tym przez lampkę na kokpicie lub komputer pokładowy.
Gdy nastąpi przegrzanie silnika, należy jak najszybciej zatrzymać samochód, ale nie powinno się wyłączać silnika. Najlepiej wyjść z auta i ostrożnie otworzyć maskę, od razu się odsuwając, ponieważ spod maski może buchnąć para. Następnie należy ustawić ogrzewanie z maksymalnym nawiewem i poczekać, aż temperatura się unormuje. Dopiero wtedy zaleca się wyłączenie silnika.
Jeżeli masz assistance, w takim przypadku warto skontaktować się z serwisem, wtedy twój serwis Honda lub innej marki będzie mógł sprawdzić, czy doszło również do jakichś innych usterek.
Rozładowany akumulator
Zazwyczaj rozładowanie akumulatora łączymy z okresem zimowym, ale również może ono zdarzyć się podczas nadmiernie wysokiej temperatury, zwłaszcza wtedy, gdy auto stało w słońcu przez dłuższy czas.
Uszkodzenie opon
Również opony są narażone na usterki, ponieważ wykonana z nich miękka mieszanka łatwiej odkształca się w wysokich temperaturach i również szybko się ściera. Warto wobec tego zachować ostrożność podczas jazdy, ponieważ może również zmniejszyć się przyczepność auta ze względu na starcie bieżnika. Warto również regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, najlepiej w sprawdzonych i pewnych punktach, takich jak np.autoryzowany serwis Hondy.
Komentarze do artykułu: Letnie awarie aut. Na co uważać?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy