Wielu ludzi cieszy się, gdy uda się postawić ściany budynku, ponieważ wydaje im się, że zbliżają się ku końcowi budowy i niedługo będzie można zamieszkać w swoim wymarzonym zakątku, Okazuje się jednak, że niezwykle istotną fazą budowy jest stworzenie dachu, który wbrew pozorom stanowi podstawę i jest jednym z najistotniejszych elementów całej budowli. W związku z tym należy dokładnie przemyśleć zarówno projektowanie, jak i budowę dachu. Poniżej przedstawione są najważniejsze informacje, jakie należy brać pod uwagę przed podjęciem decyzji o realizacji konkretnej konstrukcji dachowej.

Jaki typ dachu warto wybrać?

Przede wszystkim przy budowie dachu warto określić jak taka konstrukcja powinna wyglądać. Oczywiście nie chodzi tutaj o pokrycie i wykończenie w formie dachówek ani o określenie ich koloru, ponieważ takie decyzje można podjąć pod sam koniec budowy. Chodzi tutaj o rodzaj wykorzystanej konstrukcji. Fachowcy specjalizujący się w budowach domów i tworzeniu dachów oferują konstrukcje dwuspadowe, czterospadowe, płaskie albo masandrowe. Warto bardzo dokładnie przemyśleć zalety, wady i różnorodne właściwości poszczególnych opcji. Jeśli ktoś nie zna się na tym albo ma trudności z podjęciem odpowiedniej decyzji to nie trzeba się martwić. Na rynku działa wiele firm budowlanych, które nie tylko zajmują się projektowaniem i tworzeniem dachów, ale również udzielają profesjonalnych porad swoim klientom. Pracownicy takich firm mogą się pochwalić wysokimi kwalifikacjami, dużą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem branżowym. Takie atuty przekładają się na fachowe porady oraz bezproblemowe dopasowywanie projektów do indywidualnych wymagań klientów. W związku z tym dobrym pomysłem jest dokładne przeanalizowanie ofert na rynku budowlanym i wybranie takich, które spełnią wszystkie konkretne oczekiwania.

Więźba dachowa oraz dachy prefabrykowane - podstawowe informacje

Kolejną ważną sprawą z zakresu wyboru konstrukcji dachu jest zdecydowanie się na tradycyjną więźbę dachową albo na konstrukcję bazującą na wiązarach prefabrykowanych. Okazuje się, że bardzo dobrym wyborem dla inwestorów decydujących się na budowę domów są dachy prefabrykowane. Elementy takich dachów są tworzone w siedzibie producenta i dostarczane na miejsce budowy. Opcja taka jest o wiele szybsza i tańsza niż tworzenie elementów dachowych bezpośrednio na placu budowy. Nic w tym dziwnego, ponieważ dachy tworzone wstępnie w siedzibie producenta są wytwarzane z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn, do których często fachowcy nie mają dostępu na placu budowy. Wybierając dachy w wersji prefabrykowanej można cieszyć się wysokim poziomem stabilności oraz wytrzymałości konstrukcji dachowej, która będzie odporna na różne obciążenia, uszkodzenia mechaniczne czy też niekorzystne czynniki zewnętrzne. Dodatkową zaletą wyboru dachów tworzonych wstępnie w siedzibie producenta jest wysoka precyzja budowy całej konstrukcji bez ryzyka pojawienia się błędów wykonawczych na etapie produkcji. Dachy wykonane z gotowych więźb prefabrykowanych są więc bardzo trwałe i zapewniają odpowiedni stopień bezpieczeństwa.

Wybór odpowiednich materiałów jest również istotny

Kolejną istotną decyzją, jaką należy podjąć, jest wybór materiałów, z których zostanie wykonany dach. Zawsze trzeba inwestować w surowce najwyższej jakości, aby mieć pewność co do ich trwałości, niezawodności i bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem jest zasięgnięcie porady u fachowców, którzy będą zajmować się budową konstrukcji dachowej. Jeśli chodzi o dachy prefabrykowane od Kasmo to w przypadku takich konstrukcji poleca się w głównej mierze wysokogatunkowe drewno C-24 strugane czterostronnie, charakteryzujące się wilgotnością na poziomie 18%, dzięki zastosowaniu procesu suszenia komorowego. Dobrze, jeśli wiązary i pozostałe elementy posiadają stosowne atesty i certyfikaty.

Jak widać przed budową dachu należy podjąć wiele ważnych decyzji. Oprócz rodzaju konstrukcji dachowej i materiałów warto skorzystać z opinii znajomych czy też rekomendacji publikowanych w Internecie w zakresie wyboru odpowiednich fachowców. Dzięki temu cała konstrukcja zostanie wykonana zgodnie z konkretnymi wymaganiami.