Jednym z powodów jest fakt, że fale radiowe o wysokich częstotliwościach (2,4GHz i 5GHz), wykorzystywane do przesyłania sygnału sieci bezprzewodowej, są podatne na zakłócenia i tłumienie. Konieczne staje się wtedy zastosowanie jednego lub kilku wzmacniaczy sygnału. Mesh to właśnie zestaw inteligentnych funkcji, które samodzielnie zarządzają taką bardziej złożoną strukturą sieci Wi-Fi i na bieżąco optymalizują jej działanie w celu zapewnienia maksymalnej prędkości przesyłu.

Standardowo, sercem sieci domowej, czy firmowej jest router Wi-Fi https://fritzbox.com.pl/pol_m_Routery_Routery-Mesh-WiFi-219.html, podpięty do łącza internetowego lokalnego dostawcy i pozwalający współdzielić je lokalnym użytkownikom. W wypadku braku zasięgu Wi-Fi w bardziej oddalonych częściach naszego mieszkania i biura lub gdy transfer jest niestabilny, np. z powodu zakłóceń ze strony innych, sąsiadujących sieci Wi-Fi, konieczne jest zastosowania wzmacniacza. Urządzenie to, przypominające zwykle przerośniętą wtyczkę, podłącza się do dowolnego gniazdka sieci elektrycznej, najlepiej w połowie dystansu pomiędzy routerem, a miejscem, gdzie brakuje Wi-Fi. Sprawa może się trochę skomplikować, jeśli takich wzmacniaczy mamy kilka. Tu właśnie z pomocą przychodzi Mesh.

Mesh (ang. siatka) to sposób organizacji sieci bezprzewodowej, której elementy składowe automatycznie dostosowują się do lokalnych warunków w celu zapewnienia optymalnego współdziałania routera i wzmacniaczy, w zależności od obciążenia poszczególnych urządzeń i wymagań laptopów i telefonów do obsłużenia.

Np. funkcja Mesh Steering dba o to, aby każdy użytkownik korzystał z punktu dostępu Wi-Fi, pozwalającego w danym momencie na najlepszą transmisję. Dzięki temu cała sieć jest równomiernie obciążona. W lokalizacjach, gdzie występuje większa ilość sąsiadujących sieci Wi-Fi, istotną rolę będzie odgrywała funkcja Cross Band Repeating. Dzięki niej każde urządzenie może korzystać z tego pasma radiowego (2,4 GHz lub 5 GHz), które w danym momencie zapewni optymalny transfer. Beamforming jest z kolej funkcją, powodującą, że zestaw anten, realizujących połączenia Wi-Fi na routerze https://fritzbox.com.pl/pol_m_Routery-226.html i wzmacniaczach (od 2 do 4 i więcej sztuk na każdym urządzeniu) tak dostosowuje charakterystykę swojej pracy, że sygnał radiowy formowany jest jakby w wiązkę, kierowaną do danego komputera, czy telefonu, w celu uzyskania jak najszybszego połączenia.

Sieć Wi-Fi o topologii Mesh, pomimo większej złożoności, jest łatwa w konfiguracji. Np. hasło do Wi-Fi i standardy zabezpieczeń raz ustalone w routerze (Mesh Master), przykładowo FRITZ!Box, są automatycznie rozsyłane do wszystkich wzmacniaczy. Użytkownik laptopa, tabletu, czy telefonu nie musi ponownie logować się do sieci, gdy jego urządzenie znajdzie się w zasięgu punktu dostępu, np. wzmacniacza w ogrodzie.