Warto jednak pamiętać, że szacunku nie należy mylić ze strachem przed gniewem rodzica. Przyjrzyjmy się bliżej, czym dokładnie jest szacunek i od czego zależy.

Czym jest szacunek i jak przejawia się jego brak?

O szacunku mówi się często i dużo, warto jednak poznać jego prawdziwy sens. Szacunek do drugiego człowieka nie może być podszyty strachem. Stanowi formę grzeczności, która łączy troskę o drugiego człowieka, słuchanie tego, co ma do powiedzenia oraz docenienie jego osiągnięć. Oznacza to zatem, że w dużej mierze szacunek dziecka do rodzica zależy zarówno od tego, jak ten zachowuje się w domu, jak i poza nim.

Brak szacunku można rozpoznać po tym, jak dziecko odnosi się do Twoich próśb. Jeśli są one uzasadnione, a ono je nagminnie ignoruje to znak, że relacja wymknęła się spod kontroli. Alarmujące będzie również agresywne zachowanie, wulgarne odzywki, wykonywanie obraźliwych gestów, przewracanie oczami podczas rozmowy, czy czytanie cudzej korespondencji. Jeśli w Twoim domu dochodzi do takich sytuacji, warto skonsultować je ze specjalistami (https://poradnia-harmonia.pl/). Poradnia Harmonia oferuje wsparcie psychologów zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej za pośrednictwem komunikatora Skype, czatu lub na drodze telefonicznej.

Jak zdobyć szacunek u dziecka?

Warto pamiętać, że dzieci są niczym gąbka, zatem wiele ich zachowań jest odbiciem tego, co obserwują w swoim najbliższym otoczeniu. Jeśli uważasz, że Twój syn lub córka Cię nie szanuje, przyjrzyj się własnej osobie. To oczywiste, że obiektywizm w takiej sytuacji jest bardzo trudny, dlatego rozwiązaniem będzie na pewno szczera rozmowa z psychologiem (https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/psycholog-online/). Niewykluczone, że potomek zauważył, że nie traktujesz poważnie jego problemów, nie dotrzymujesz składanych innym obietnic lub obgadujesz przyjaciół. Pamiętaj, że jako człowiek masz prawo do błędów, jednak chcąc budować ze swoim dzieckiem relację opartą na prawdziwym szacunku, konieczna będzie analiza własnej osoby. Brak szacunku ze strony dziecka nie jest przecież bezpodstawny. Prawdopodobnie ciężko pracujesz, by zapewnić potomkowi odpowiednie warunki do rozwoju, jednak to nie wystarczy, by Twoje dziecko szczerze podziwiało Cię i szanowało. Kluczem jest tu nauka właściwych wzorców, ale nie poprzez wykłady, lecz dawanie dobrego przykładu.