Czy faktycznie to tak skomplikowana sprawa? Niekoniecznie! Specjalnie dla was zebraliśmy informacje na co najlepiej zwrócić uwagę podczas doboru pokarmu dla królika.

Coś więcej niż marchewka

W kulturze popularnej widok królika łączy się z marchewką, jednak czy w naturze te uszate zwierzęta tak chętnie sięgają po warzywa?

Podstawą ich diety powinno być siano, dzięki któremu króliki otrzymują potrzebną im porcję błonnika, a warzywa i owoce powinny być dodatkiem uzupełniającym dietę naszego pupila.

Absolutnie nie powinniśmy dawać królikom przetworzonego jedzenia takiego jak słodycze i inne przekąski - dla człowieka może to być niewinna przyjemność, jednak dla królika może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Źle odżywiane zwierze może być osowiałe, tracić futro, a nawet być agresywne wobec właścicieli czy innych królików w klatce.

Na co zwrócić uwagę podczas doboru karmy?

Kupując pokarm dla królika należy sprawdzić czy w składzie znajdują się tylko produkty naturalne. To podstawa zdrowego żywienia naszego zwierzęcia.

W następnej kolejności warto spojrzeć czy pokarm jest czymś wzbogacany, na przykład ziołami czy dodatkowymi witaminami.

Aby zapewnić prawidłową przemianę materii, to karma powinna składać się z długich włókien z dodatkiem probiotyków, dzięki temu dbamy o układ trawienny, a także o ścieranie stale rosnących zębów.

Dużym plusem jest także zawartość kwasów Omega-3 i Omega-6, dzięki którym futro naszego królika zachowa urodę i blask.

Gdzie szukać odpowiedniej karmy dla zwierząt klatkowych?

Supermarkety często proponują produkty przeznaczone dla zwierząt, jednak często są one wątpliwej jakości. Cena może być kusząca, jednak produkty mogą zawierać w sobie całą masę wypełniaczy i składników, które nie są zdrowe dla naszych pupili. Aby znaleźć wysokiej jakości produkty dla zwierząt klatkowych, i nie tylko, warto spojrzeć na strony specjalistyczne. Jedną z nich jest https://kiwizoo.pl/, na której znajdziecie wszystko dla królików - żywienie, ściółki, przyrządy do pielęgnacji i wiele innych.

Znajdziemy tam wysokiej jakości siano, które jest podstawowym produktem w diecie królików i wielu gatunków gryzoni, a także przysmaki w postaci kolb czy liofilizowanych owoców i warzyw.

Aby wspomóc naszych podopiecznych możemy kupić im także witaminy w postaci proszku dodawanego do karmy lub bloczków. Tak samo na stronie kiwizoo.pl znajdziemy akcesoria, dzięki którym zadbamy o futerko naszego królika, a także sprawdzone i bezpieczne gałązki, które pomogą im zetrzeć zęby.

Opieka nad królikiem - co jeszcze musisz wiedzieć

Króliki to zwierzęta stadne, dlatego decydując się na adopcję powinniśmy myśleć od razu o parze zwierząt. Mimo tego, że to zwierzęta klatkowe, to potrzebują spędzać czas poza nią. Jeśli mamy ogród, to dobrze jest wydzielić im fragment po którym mogą swobodnie chodzić, a w mieszkaniu powinniśmy dać im chwilę na zwiedzenie kilku pokoi.