Dawkowanie magnezu – ile magnezu potrzebuje człowiek?

Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że optymalna ilość magnezu znajdującego się w ludzkim organizmie jest ściśle określona. Prawidłowe stężenie magnezu w surowicy krwi wynosi 0,65-1,2 mmol/l – w zależności od laboratorium oraz wieku pacjenta zakres normy może jednak być nieco inny.

Magnez powinien być dostarczany do organizmu codziennie – przede wszystkim z produktami spożywczymi. Zalecana dobowa ilość magnezu dostarczanego do organizmu powinna wynosić około 17,5 mmol (420 mg) u mężczyzn i 13,3 mmol (320 mg) dla kobiet. Produkty spożywcze, które w 100 g mają największe ilości magnezu, to między innymi pestki dyni, otręby pszenne, kakao, zarodki pszenne, migdały, kasza gryczana, soja, biała fasola czy gorzka czekolada.

Nadmiar magnezu – do czego może prowadzić?

 

Warto dbać o odpowiednie dawkowanie magnezu, ponieważ nadmiar – tak samo jak jego niedobór – może niekorzystnie wpłynąć na codzienną kondycję i wywołać różnego rodzaju dolegliwości. Do takich sytuacji dochodzi jednak rzadko, ponieważ organizm szybko pozbywa się nadmiarów magnezu w sposób naturalny.

Nadmiar magnezu występuje rzadko – najczęściej u osób zmagających się z chorobami nerek czy niedoczynnością tarczycy. Niemniej trzeba nadmienić, że zbyt duże stężenie magnezu może prowadzić do biegunki i odwodnienia, zaparć i zatrzymania moczu, zaburzeń snu, osłabienia mięśni, mrowienia czy spadku ciśnienia tętniczego.

Suplementacja magnezu – kiedy można ją prowadzić?

Czy w takim razie suplementacja magnezu jest dobrym rozwiązaniem? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Osoby zdrowe, które nie są narażone na większe ryzyko niedoboru magnezu, powinny dążyć do tego, by pełne zapotrzebowanie organizmu na magnez pokryć zdrową, zbilansowaną dietą.

U osób, u których ryzyko niedoborów magnezu jest większe mimo stosowania właściwej diety, może być prowadzona suplementacja magnezu. Najczęściej magnez w formie suplementu diety można stosować codziennie, jednak należy tu podkreślić, że stosowanie suplementów powinno odbywać się w zgodzie z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu. Zaznaczmy też jeszcze raz, że suplementy powinny być stosowane jako uzupełnienie codziennej diety, a nie jako jej substytut.

Suplementy diety z magnezem Magnefar B6

Jeżeli szukasz suplementów diety z magnezem, odwiedź stronę magnefar.pl. Suplementy diety z magnezem Magnefar B6 są dostępne w różnych wariantach: Magnefar B6 Spokój, Magnefar B6 Sen i Magnefar B6 Skurcz.