W samym tylko 2021 roku zarejestrowano około 3 tysięcy nowych samochodów - znacznie więcej niż w 2020, który i tak był pod tym względem rekordowy. Jednocześnie jednak ceny również i w tym przypadku idą w górę. Za pojazd trzeba zapłacić obecnie o ok. 30% więcej niż przed pandemią, co prowadzi do wniosku, że niewiele osób będzie na to stać. Zyski dla istniejących już biznesów rysują się wyraźnie. Czy jednak opłaca się rozpoczynać?

1. Wypożyczalnia kamperów - koszty na start

2. Kiedy zwraca się wynajem kamperów?

3. Oczekiwania klientów względem wypożyczalni kamperów

Jeśli chcesz wynajem kampera przekształcić z biznes, podobnie jak przy każdym innym biznesie, będzie ci potrzebny szczegółowy plan. Im więcej okoliczności przewidzisz na wstępie, tym łatwiej będzie później.

Wypożyczalnia kamperów - koszty na start

W każdym biznesie potrzebujesz kapitału na start. Wypożyczalnia przyczep kempingowych i camperów nie jest tu wyjątkiem. Z jakimi wydatkami musisz się liczyć? Tanio nie będzie.

Za nowego lub względnie nowego campera z dobrym wyposażeniem zapłacić trzeba ok. 300 000 - 500 000 złotych. Przyczepy kempingowe są nieco tańsze - w przypadku jednej przyczepy kempingowej powinieneś zaplanować ok. 120 000 złotych. Przy zakupie kilku można liczyć na rabat. Kupno używanych, kilkuletnich pojazdów pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt procent.

Kiedy zwraca się wynajem kamperów?

Teoretycznie zasada jest prosta: im więcej aut posiada wypożyczalnia camperów, tym więcej przychodu przyniesie wynajem camperów. W praktyce jednak nie działa to aż tak łatwo.

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że wynajem kamperów i przyczep kempingowych to biznes typowo sezonowy, natomiast koszty generowane są przez wszystkie miesiące roku. To ubezpieczenie, amortyzacja i dbałość o stan samochodów campingowych. Dodatkowo uwzględnij zwykłe koszty prowadzenia każdego biznesu. Możesz, rzecz jasna, promować wynajem także jesienią i zimą, aczkolwiek tu pojawia się kolejny warunek: całoroczne samochody campingowe wymagają nieco innego wyposażenia, przede wszystkim efektywnego ogrzewania.

Oczekiwania klientów względem wypożyczalni kamperów

Oferty wypożyczalni kamperów są w gruncie rzeczy dość podobne, dlatego kluczowa może okazać się zależność wypożyczalnia kamperów a jakość obsługi. Podróż z wykorzystaniem wymarzonego kampera jest modna, więc chętnych nie powinno brakować, ale twoja oferta musi przekonać klientów. Konkurencyjne stawki, przejrzysta oferta, atrakcyjne warunki, na przykład bez limitu kilometrów - to wszystko może, ale wcale nie musi przełożyć się na ostateczny sukces.