Rośnie również liczba różnych przestępstw telefonicznych - wyłudzanie pieniędzy czy oszustwa na policjantów, pracowników banków, to działania, które są na porządku dziennym. Jak sprawdzić kto dzwonił na twój numer telefonu i odsiać przy tym oszustów oraz telemarketerów?

 

Gdzie sprawdzić, kto dzwonił na numer telefonu?

 

W Internecie można znaleźć szereg różnych stron internetowych, na których można sprawdzić kto dzwonił z podanego numeru telefonu. Do najpopularniejszych z nich należą serwisy takie jak:

 

Infonumer.pl
ktoto.info;
nieznany-numer.pl;
numerytelefonu.pl.

 

Każdy z wymienionych serwisów stanowi de facto katalog numerów zgłoszonych i opisanych przez internautów. Dzięki temu w bazie można nie tylko dowiedzieć się, czy dany numer faktycznie należy do jakiejś uznanej firmy, ale też sprawdzić opinie innych osób, które odebrały połączenie. W ten sposób można łatwo odsiać spam, telemarketerów oraz inne niepotrzebne połączenia, a także uchronić się przed próbą oszustwa. Co istotne, w tego typu bazach widnieją też informacje dotyczące numerów wykorzystywanych przez firmy windykacyjne czy banki. Sprawdzając numer na jednej z wymienionych wyżej stron można uniknąć nieprzyjemnej rozmowy z windykacją, albo na odwrót - dowiedzieć się, że windykator chciał się z nami skontaktować i przedstawić sprawę. Ale co najważniejsze - ustrzegamy się przed oszustami, których w obecnych czasach jest pełno. Wykorzystują nieznane numery telefonów, aby dodzwonić się do nas i w trakcie rozmowy telefonicznej wyłudzić od nas dane wrażliwe, dane do banku czy po prostu naciągnąć nas na spory rachunek. Takich spraw jest całe tysiące, praktycznie co i rusz. Dlatego tak ważne jest uświadamianie ludzi o tym, żeby poświęcili kilka minut na wyszukiwanie numerów. Pamiętaj - wyszukaj numer i oszczędź sobie nerwów, pieniędzy i wszelkich innych nieprzyjemności.

 

Jak sprawdzić, czy dzwonił urząd lub bank?

 

Co istotne, użytkownicy mogą także oznaczać numery, które warto odbierać, szczególnie numery instytucji państwowych, banków czy firm prywatnych. W ten sposób można łatwo dowiedzieć się, czy osoba dzwoniąca miała nam do przekazania ważne informacje, czy może jest to kolejny przykład spamu. Warto jednak zauważyć, że nawet banki czy firmy z reputacją czasami dzwonią np. w celu przeprowadzenia ankiety dotyczącej jakości usług, dlatego należy mieć to na uwadze przed oddzwonieniem na dany numer. Mimo to korzystanie ze stron, na których można sprawdzić kto dzwonił dany numer, może oszczędzić nam wiele nieprzyjemności. Warto jednak pamiętać, że niezwykle rzadko zdarza się aby banki czy ważne instytucje dzwoniły z zastrzeżonych numerów telefonów - takich więc zawsze należy unikać jak ognia.