Z roku na rok rośnie liczba połączeń wykonywanych przez roboty, a oszuści wymyślają coraz sprytniejsze propozycje otrzymania "darmowych" garnków, badań medycznych czy elektroniki. Jak sprawdzić kto dzwonił na twój numer telefonu i odsiać przy tym oszustów oraz telemarketerów?

Gdzie sprawdzić, kto dzwonił na numer telefonu?

W internecie można znaleźć szereg różnych stron internetowych, na których można sprawdzić kto dzwonił z podanego numeru telefonu. Do najpopularniejszych z nich należą serwisy takie jak:

  • infonumer.pl;
  • ktoto.info;
  • nieznany-numer.pl;
  • numerytelefonu.pl.

Każdy z wymienionych serwisów stanowi de facto katalog numerów zgłoszonych i opisanych przez internautów. Dzięki temu w bazie można nie tylko dowiedzieć się, czy dany numer faktycznie należy do jakiejś uznanej firmy, ale też sprawdzić opinie innych osób, które odebrały połączenie. W ten sposób można łatwo odsiać spam, telemarketerów oraz inne niepotrzebne połączenia, a także uchronić się przed próbą oszustwa. Co istotne, w tego typu bazach widnieją też informacje dotyczące numerów wykorzystywanych przez firmy windykacyjne czy banki. Sprawdzając numer na jednej z wymienionych wyżej stron można uniknąć nieprzyjemnej rozmowy z windykacją, albo na odwrót - dowiedzieć się, że windykator chciał się z nami skontaktować i przedstawić sprawę.

Jak sprawdzić, czy dzwonił urząd lub bank?

Co istotne, użytkownicy mogą także oznaczać numery, które warto odbierać, szczególnie numery instytucji państwowych, banków czy firm prywatnych. W ten sposób można łatwo dowiedzieć się, czy osoba dzwoniąca miała nam do przekazania ważne informacje, czy może jest to kolejny przykład spamu. Warto jednak zauważyć, że nawet banki czy firmy z reputacją czasami dzwonią np. w celu przeprowadzenia ankiety dotyczącej jakości usług, dlatego należy mieć to na uwadze przed oddzwonieniem na dany numer. Mimo to korzystanie ze stron, na których można sprawdzić kto dzwonił dany numer, może oszczędzić nam wiele nieprzyjemności.