Ocieplenie zapewnia ograniczenie ucieczki ciepła z budynku, pozwala zredukować koszty energii, a w letnich okresach sprawia, że wewnątrz jest chłodniej. Najpopularniejszymi materiałami, które sprawdzają się do tego typu zadań, jest piana PUR lub wełna mineralna. Sprawdź, czym różnią się między sobą te dwa produkty!

Piana PUR do ocieplenia domu

Piana poliuretanowa powstaje w wyniku połączenia się ze sobą żywicy i utwardzacza. Przy odpowiedniej wilgotności, temperaturze, ciśnieniu i proporcjach w specjalnym urządzeniu (agregacie) następuje reakcja chemiczna i dochodzi do wypienienia. Pianę aplikuje się metodą natryskową, zazwyczaj robi to profesjonalna firma, która ma dedykowany agregat pianotwórczy, niezbędne węże, dysze i inne akcesoria. Przenośne modele, które oferuje firma https://matflex.eu/, z powodzeniem można wnieść na wyższe kondygnacje. Nakładanie piany jest szybkie, a jednocześnie w pełni bezpieczne dla użytkowników. Piana PUR jest lekka, dlatego sprawdzi się zarówno w domach starszej konstrukcji (bez obciążania), jak i w nowym budownictwie. Materiał wyróżniają dobre parametry ociepleniowe, a także odporność na działanie słońca, mrozu i innych czynników atmosferycznych. Może mieć kontakt ze skórą, z jedzeniem, wodą pitną. Jest bezpieczny dla alergików i astmatyków. Nie nasiąka wilgocią, ani jej nie przepuszcza.

Wełna mineralna do prac budowlanych

Wełna mineralna to materiał izolacyjny o dużym przekroju zastosowań. Można wyróżnić wełnę skalną, która powstaje w procesie wytapiania bazaltu i wełnę szklaną, wytwarzaną z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. W pierwszym przypadku powstałe włókna są prasowane i cięte, w drugim układane warstwowo. Produkt najczęściej ma formę płyt lub zwiniętych w rolkę mat. Wełnę umieszcza się ręcznie między krokwiami albo przykleja do ścian. Materiał świetnie przepuszcza parę wodną, jest stosunkowo tani i wydajny.

Piana PUR, dzięki temu, że jest nanoszona natryskowo, w kilka sekund zwiększa swoją objętość, co powoduje, że może dotrzeć do szczelin, tworów czy nierówności. Powstaje bezspoinowa warstwa o jednolitej grubości. W przypadku wełny, pomiędzy kolejnymi arkuszami mogą powstać szczeliny, czyli mostki termiczne, którymi ucieka ciepło. Konsekwencją jest rozwój pleśni, skraplanie się pary wodnej na szybach czy ścianach, a finalnie również uszkodzenie przegrody, w której montuje się izolację. Ostatecznie decyzję o wyborze materiału na izolację termiczną warto pozostawić fachowcom. Jeżeli zależy Ci na czasie, to warto wybrać aplikację natryskową pianą PUR, która zajmie maksymalnie 3 dni, łącznie ze schnięciem. Montaż wełny może trwać nawet tydzień.