Jak dbać o kostkę brukową? O czym należy pamiętać podczas jej odnawiania? 

Impregnacja kostki brukowej, czyli jak dbać o kostkę brukową?

Impregnacja to zabieg mający na celu zabezpieczenie powierzchni. Warto ją przeprowadzić od razu po ułożeniu kostki. Zapobiegnie to wnikaniu w jej struktury zanieczyszczeń oraz wilgoci. Zabieg impregnacji prowadzi do powstania dodatkowej warstwy, która jest dodatkową ochroną i przedłuża żywotność samej kostki. Impregnacja jest niezbędna szczególnie gdy do jej czyszczenia wykorzystywana będzie myjka ciśnieniowa. Zaleca się wykorzystywanie preparatów niezawierających rozpuszczalnika. Środki impregnacyjne można podzielić na dwie kategorie:

1. Impregnaty polimerowe. Zazwyczaj zwiększają również poziom mrozoodporności. 

2. Środki 2w1. Jednocześnie czyszczą oraz impregnują powierzchnię kostki. 

Kostkę powinno się regularnie pielęgnować, najlepiej robić to dwa razy do roku, na jesień oraz na wiosnę. Co więcej, w pierwszych latach po ułożeniu kostki należy szczeliny uzupełniać piaskiem. Pogłębiające się dziury wpływają na stabilność kostki, a tym samym warunkują wygląd podjazdu czy obejścia wokół domu. Zaniedbywanie tej czynności prowadzi do zatrzymywania się wody, która zamarza i prowadzi do mikrouszkodzeń. 

Jak wyczyścić kostkę brukową?

Czyszczenie kostki brukowej w dużej mierze zależy od zanieczyszczeń. To powierzchnia stale narażona na działanie czynników zewnętrznych, w tym opadów atmosferycznych, olejów (jeśli znajduje się na podjeździe) czy liści.  

Najczęstsze zabrudzenia kostki brukowej

Co do zasady, przyjmuje się, że do usunięcia nietłustych plam (kurz, błoto) powinna wystarczyć myjka ciśnieniowa. Gdy na kostce pojawia się nalot wapienny (naturalny osad wynikający z dojrzewania betonu), należy zastosować preparaty, które zawierają kwasy. Zanim zostaną użyte na całą powierzchnię, należy zbadać ich skuteczność na niewielkim fragmencie. 

Olej, paliwo - trudne plamy do usunięcia z kostki brukowej

Tłuste plamy wymagają zastosowania profesjonalnych środków czyszczących. Należy je aplikować miejscowo, trzeba jednocześnie uważać, aby nie uszkodzić struktury kostki i jej koloru. Warto kierować się zaleceniami producenta.

Odnowienie kostki brukowej - o czym należy pamiętać? 

Z czasem kostka traci intensywność koloru. Warto wówczas zdecydować się na jej odnowienie. Renowacja zazwyczaj jest podzielona na dwa etapy:

1. Oczyszczanie. Należy je wykonać zgodnie z powyższymi zasadami, w zależności od rodzaju zabrudzeń. Koniecznie należy usunąć wszelkie rośliny. 

2. Renowacja. Polega zazwyczaj na malowaniu powierzchni. Należy najpierw przeprowadzić próbę na mniejszym obszarze. Dzięki temu można przekonać się, po ilu warstwach kostce zostanie przywrócony odpowiedni kolor. Najczęściej stosuje się metodę natryskową, co pozwala na uzyskanie szybszych efektów. 

W zimie warto zrezygnować z posypywania powierzchni chlorkiem sodu. Substancja ta przyspiesza i powoduje powstawanie odbarwień. Jeśli podjazd jest oblodzony, alternatywnie można zastosować chlorek magnezu. 

Kostka brukowa stanowi wizytówkę posesji. Pojazd z kostki z czasem traci swój estetyczny wygląd. Warto regularnie dbać o jej dobry wygląd, usuwając chwaty, uzupełniając piasek i impregnując. Dzięki temu będzie prezentować się dobrze po latach intensywnej eksploatacji.