Wystarczy rozejrzeć się dookoła i można znaleźć co najmniej kilka osób w swoim otoczeniu, które korzystają z założeń diety keto. Ciężko się temu dziwić, gdy w ciągu zaledwie kilku tygodni można zauważyć naprawdę duże spadki wagi, a także znaczną poprawę wyników badań. Co warto wiedzieć o tej diecie? Gdzie szukać pomocy wykwalifikowanych i doświadczonych keto dietetyków? Zapraszamy do lektury!

Czy dieta ketogeniczna jest dla każdego?

Keto dietę mogą stosować wszyscy. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których korzystanie z ketogenicznego sposobu żywienia powinno być konsultowane z lekarzem lub dietetykiem specjalizującym się w ketozie. Te sytuacje to przyjmowanie leków na cukrzycę, przyjmowanie leków na nadciśnienie, okres karmienia piersią.

dieta

Czego nie można jeść?

Należy bezwzględnie wykluczyć produkty wysokowęglowodanowe i przetworzone. Mowa chociażby o owocach o wysokiej zawartości cukru, warzywach skrobiowych (np. ziemniak czy fasola), makaronie, ryżu, pieczywie, miodzie, mleku, słodyczach, napojach gazowanych, sokach owocowych, chudym mięsie, chudym nabiale czy słodzonych napojach alkoholowych.

Co można jeść stosując keto dietę?

Lista produktów dozwolonych jest naprawdę bardzo długa. Oto niektóre z nich:

  • mięso: tłuste mięsa wieprzowe i wołowe, boczek, tłusty drób ze skórką, podroby, jagnięcina, baranina
  • ryby: tłuste ryby morskie, owoce morza
  • nabiał: tłusta śmietana, sery żółte, parmezan, mozzarella, feta, jaja, jogurt bałkański, majonez
  • owoce: maliny, jeżyny, truskawki, borówki
  • warzywa: sałaty, szpinak, szparagi, szczypior, koperek, pomidor, ogórek, kiszonki, papryka, kapusta, cukinia, kalafior, brokuły, bakłażan
  • tłuszcze: masło, smalec gęsi, smalec wieprzowy, olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej z orzechów makadamia
  • alkohole: czysta wódka, gin, whisky, szampan, wino wytrawne

Czym jest post przerywany i dlaczego warto go stosować?

To okresowe powstrzymywanie się od spożywania posiłków. Klasyczne formy postu przerywanego to 20:4 i 16:8, czyli 20 lub 16 godzin postu i 4 lub 8 godzin okna żywieniowego, w którym można zjeść jeden, dwa lub trzy keto posiłki.

Celem stosowania postu przerywanego jest zwiększenie efektów diety ketogenicznej oraz pobudzenie zjawiska autofagii. Co to takiego? To proces samonaprawy organizmu. Dzięki autofagii organizm ma zdolność usuwania uszkodzonych i martwych komórek organizmu. Dzięki temu staje się zdrowszy i odporniejszy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://ketodietetyk.pl/post-przerywany-dla-poczatkujacych/

Czy na diecie ketogenicznej można jeść pizzę?

To bardzo dobre pytanie. Można. Mowa oczywiście o ketogenicznej wersji tego popularnego dania. Zamiast spodu z mąki pszennej - wystarczy zastosować spód ketogeniczny, np. z kalafiora czy z piersi kurczaka z mozzarellą i jajkiem. A co na wierzch pizzy? Zdecydowana większość popularnych dodatków to produkty niskoweglowodanowe, np. pepperoni, pieczarki, ser żółty, mozzarella, oliwki, boczek, szparagi, jajko, wieprzowina, krewetki, tuńczyk, łosoś czy szynka długodojrzewająca.

keto

Czy warto korzystać z profesjonalnej pomocy dietetyka?

Oczywiście! Zwłaszcza w początkowym etapie korzystania z dobrodziejstw diety ketogenicznej warto zasięgnąć pomocy doświadczonego dietetyka. Uwaga! Odkąd dieta keto stała się modna, wielu dietetyków wprowadziło ją do swojej oferty, ale ich doświadczenie i wiedza pozostawiają wiele do życzenia.

Dietetyk, który specjalizuje się w żywieniu ketogenicznym, pomoże uniknąć błędów i rozwiązać wszelkie trudne sytuacje związane z przestawieniem organizmu na pozyskiwanie energii z tłuszczu. W Polsce wśród specjalistów ketogenicznych można wymienić Joannę Łysak - autorkę popularnego ebooka "Dieta keto. Plan posiłków". Więcej informacji na stronie KetoDietetyk.pl