Dieta z niskim indeksem glikemicznym jest sposobem odżywiania się polegającym na utrzymywaniu niskiego poziomu glikemii w organizmie człowieka. Każdy produkt spożywczy, posiada swój określony indeks glikemiczny. Warto w tym miejscu wyjaśnić pojęcie indeksu glikemicznego. Zatem indeks glikemiczny jest wartością procentową, określającą szybkość wzrostu poziomu glikemii po spożyciu poszczególnych produktów spożywczych w porównaniu do wzrostu, jaki można zaobserwować po przyjęciu takiej samej wartości węglowodanów podanych w formie czystej glukozy. Dzięki temu parametrowi łatwo oszacować wpływ danych produktów na zmiany poziomu glukozy we krwi człowieka.

Dla kogo jest wskazana dieta z niskim indeksem glikemicznym?

Dietę z niskim indeksem glikemicznym zaleca się przede wszystkim osobom chorującym na cukrzycę i insulinooporność, osobom z nadwagą lub otyłością oraz tym wszystkim, którzy z jakiegoś powodu, zmuszeni są do kontrolowania poziomu glukozy. Taki rodzaj diety może być również wykorzystywany przez osoby zdrowe, które chcą ją wykorzystać jako element profilaktyki przeciwko chorobom metabolicznym. Głównym zadaniem tej diety jest utrzymywanie stałego poziomu sytości, eliminacja podjadania oraz pozbycie się nadmiernych kilogramów.

Jedzenie o niskim indeksie glikemicznym

Poszczególne produkty mają różne poziomy indeksu glikemicznego. Do tych o najniższym indeksie glikemicznym zalicza się:

  • rośliny strączkowe takie jak: groch, soja, fasola, ciecierzyca, fasolka szparagowa

  • surowe warzywa takie jak: rzodkiewka, marchew, brokuły, kalafior, ogórek, sałata, szpinak, awokado, seler, czosnek, papryka, bakłażan

  • owoce: czerwona porzeczka, jagody, wiśnie, jabłka, cytrusy, truskawki, żurawina, winogrona

  • orzechy zwłaszcza: arachidowe, włoskie, laskowe, pistacje, migdały

  • pieczywo takie jak: chleb orkiszowy, razowy, na zakwasie, pełnoziarnisty, pumpernikiel

  • produkty mleczne takie jak: chude sery, chude mleko, maślanka

  • makaron razowy, kasza gryczana, makaron ugotowany al dente, amarantus, ryż basmati, ryż brązowy, płatki owsiane

  • ziarna słonecznika, pestki dyni, siemię lniane

  • ksylitol, stewia, miód, gorzka czekolada

Większość warzyw oraz część owoców posiada niski indeks glikemiczny dlatego też powinny one być stałym elementem diety.

Dieta z niskim ig

Ustalenie odpowiedniego menu dla osoby chcącej przejść na dietę o niskim indeksie glikemicznym może być dość trudne. Warto z takim problemem udać się po pomoc do dietetyka, który rozpisze dietę. Innym, łatwiejszym sposobem, jest zamówienie gotowego cateringu dietetycznego, dzięki czemu, można zaoszczędzić wiele czasu, a posiłki same, codziennie rano, znajdą się pod drzwiami domu.

Jednym z popularnych cateringów dietetycznych serwujących dietę o niskim indeksie glikemicznym jest Dietering, charakteryzujący się bogatym i zróżnicowanym menu, bazujący na produktach posiadających najniższy indeks glikemiczny. Dodatkowym atutem tego cateringu jest darmowa dostawa na terenie całej Polski.