A szkoda, bo tryb makro może dostarczyć nam sporo dobrej zabawy. Sprawdź, jakie zdjęcia zrobisz używając obiektywu makro!

Czym jest tryb makro?

W klasycznej fotografii tryb makro to odzwierciedlenie na zdjęciu fotografowanego obiektu w skali 1:1 lub większej. Oczywiście nie jest to wcale takie łatwe - zdjęcie musi nie tylko prezentować obiekt w wymaganej skali, ale także zachować pełną ostrość i wyrazistość, balans bieli, a także dobrze odzwierciedlić barwy.

Podobny cel ma zdjęcie makro zrobione za pomocą aparatu cyfrowego - zarówno lustrzanki, jak i każdego smartfona, który oferuje tryb makro. Niezależnie od urządzenia, zawsze skupiamy się na detalu Tryb makro w smartfonie po prostu pozwala nam na zrobienie ładnych zdjęć niewielkim obiektom, nawet jeśli nie posiadamy wysokiej klasy aparatu oraz niezbędnych umiejętności.

Dlaczego producenci smartfonów wyposażają je w tryb makro?

Producenci smartfonów wyposażają je w tryb makro z tego samego powodu, z jakiego instalują obiektywy do selfie czy aparaty szerokokątne. W ten sposób po prostu zapewniają swoim klientom kolejne ciekawe możliwości zastosowania smartfona. Tak jak atrakcyjne może być zdjęcie panoramiczne czy selfie z efektem upiększania twarzy wykonane za pomocą np. POCO X4 GT, równie ciekawe może okazać się zdjęcie detalu w dużym powiększeniu.

Jak działa makro w smartfonie?

O ile profesjonalne aparaty mogą wymagać zastosowania dodatkowych pierścieni do uzyskania odpowiedniego efektu makro, o tyle smartfonem z trybem makro można zrobić ładne zdjęcie praktycznie zawsze i bez większych trudności. Jak to możliwe? Po prostu producenci smartfonów przerzucili “odpowiedzialność” za ujęcia z optyki na oprogramowanie. To właśnie software w telefonie pozwala na uzyskanie pożądanego efektu. Tryb makro współpracuje z obiektywem szerokokątnym. Zmienia ustawienia kadru na takie, które pozwolą na złapanie ostrości z kilku centymetrów.

Kiedy przyda ci się tryb makro?

Zdjęcia makro kojarzone są przeważnie z fotografowaniem przyrody w skali mikro. Zupełnie słusznie. Życie owadów, a także otaczające nas rośliny dostarczyć mogą nie tylko bodźce estetyczne, ale także cenną wiedzę. Zdjęcie oszałamiająco pięknego motyla zrobione w powiększeniu mogą cię zaskoczyć feerią barw trudnych do zauważenia gołym okiem. Jeśli nie jesteś przyrodnikiem, równie zdziwiony możesz być, kiedy na zdjęciu makro ujrzysz dobrze znany ci kwiat rumianku, zwykłą mrówkę czy rosnącą sobie spokojnie na krzewie malinę.

Oczywiście trybu makro można użyć również w przypadku przedmiotów - doskonale prezentują się przy jego użyciu tekstury różnych materiałów, czy biżuteria.

Jak zrobić zdjęcie makro krok po kroku?

Zrobienie zdjęcia makro smartfonem, choć oczywiście wcale nie jest trudne, wymaga jednak określonego podejścia do fotografowanego obiektu, a także nieco wprawy i doświadczenia. Jeśli chcesz otrzymać naprawdę dobre i ciekawe ujęcie, zastosuj poniższe kroki:

  1. Przygotuj plan zdjęciowy

Jeśli jest to możliwe, zadbaj o stabilność detalu, który będziesz fotografować. Oczywiście nie da się tego zrobić np. w przypadku zdjęć owadów, ale już w odniesieniu do kwiatów, jak najbardziej (np. umieszczając roślinę w uchwycie). Jest to szczególnie ważne, jeśli robimy zdjęcia na zewnątrz, kiedy pod wpływem wiatru obiekty “uciekają” poza kadr.

  1. Włącz tryb makro
  2. Włącz opcję kadrowania w smartfonie.

Ta funkcja ułatwi wybór odpowiedniego ujęcia. Najlepiej widoczne i wyostrzone będzie to, co znajdzie się w centralnej części siatki.

  1. Postaw smartfon na twardej powierzchni lub na statywie w odpowiedniej odległości od obiektu. Pamiętaj, że odległość ta to kilka cm, jednak w zależności od producenta i konkretnego modelu telefonu może się ona wahać od nawet 3,5 do aż 10 cm.
  2. Zadbaj o dobre oświetlenie i upewnij się, że smartfon nie rzuca cienia na obiekt, któremu robisz zdjęcie.

Teraz możesz zarejestrować kilka, a nawet kilkanaście ujęć. Pamiętaj, że robiąc zdjęcia owadom, możesz mieć wyłącznie jedną szansę na utrwalenie zwierzęcia w kadrze.