Wcześniej przedrzeć się przez dziesiątki ogłoszeń, by nie dowiedzieć się, jakie będą ich obowiązki w konkretnym miejscu pracy. Większość z nich przed rozmową o pracę nie pozna nawet tzw. widełek wynagrodzenia. Aplikują, choć nie wiedzą nic. A mogliby zasięgnąć języka, dowiedzieć się więcej. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i jak to zrobić…

Podczas poszukiwań korzystaj z filtrów

To ważna funkcja większości portali z ogłoszeniami o pracę. Pozwala z góry odsiać oferty pracy, które nie zawierają danych o formie umowy, wysokości wynagrodzenia, czy oczekiwaniach wobec pracownika. Pomaga ona zaoszczędzić bardzo dużo czasu na wertowanie ofert, które są po prostu źle napisane. Oczywiście, pracodawca nie ma obowiązku zamieszczać powyższych informacji w ogłoszeniu. Ale czy naprawdę chcesz mieć do czynienia z firmą, która nie mówi wprost, co może Ci zaoferować w zamian za wykonaną pracę?

 

Sprawdź rejestr firm i spółek

Dobrą praktyką jest także sprawdzanie, czy firma, która wystawia ogłoszenie, w ogóle istnieje. Zdarza się, że internetowe oferty mają skłonić Cię jedynie do podania swoich danych osobowych. Być może zostaną one wykorzystane do celów marketingowych (przesyłania Ci reklam na skrzynkę e-mail), a nawet do oszustwa, np. wzięcia kredytu, chwilówki. Zanim podamy dane osobowe do zawarcia umowy lub wypełnienia kwestionariusza podatkowego, zobaczmy czy firma istnieje: w wyszukiwarce KRS lub CEIDG (w zależności od formy działalności pracodawcy).

 

Zadawaj pytania

Jesteś dociekliwy? To ogromna zaleta! Podczas poszukiwań o pracę możesz, a nawet powinieneś zadawać pytania. Na rozmowie kwalifikacyjnej w dobrze zarządzanej firmie, traktowane jest to jako dodatkowy atut. Chcesz wiedzieć, czy masz szansę na szkolenia lub szybki awans? Masz ochotę dowiedzieć się, czym dokładnie zajmuje się przedsiębiorstwo? Chcesz znać strukturę firmy albo sposób prowadzenia zespołów? Pytaj! Im więcej szczegółów poznasz, tym lepiej dla Ciebie i Twoich poszukiwań idealnej firmy.

 

Czytaj opinie o pracodawcach z Pabianic

Zanim podejmiesz współpracę – przeczytaj, co na temat pracodawcy sądzą inni. A dokładniej, osoby, które znają firmę od środka. Są to jej pracownicy, którzy przez wiele tygodni wykonywali w przedsiębiorstwie różnorodne obowiązki. Dokładnie wiedzą, jak szef reaguje na prośbę o urlop, czy też, w jaki sposób przebiegają cotygodniowe spotkania. W związku z tym, że rzadko ma się możliwość zapytać o opinie pracowników bezpośrednio, powstał portal Work or not.

Serwis z opiniami o pracodawcach daje możliwość, by swobodnie opowiedzieć swoją historię, związaną z konkretnym miejscem pracy. Poruszyć można dowolny temat, związany z firmą. Pracownicy najczęściej opisują proces wypłaty wynagrodzeń, czy sposób zarządzania zespołami. Dzięki portalowi Work or not dowiesz się, czy dana praca jest dla Ciebie. Jeśli tak – gratulujemy i życzymy powodzenia w procesie rekrutacji. Kiedy czujesz, że to nie jest to – poszukaj dalej. Na pewno znajdziesz firmę dla siebie z Work or not!