A to sprawia, że wymagają one bardzo starannej pielęgnacji. Można wręcz powiedzieć, że to najbardziej wymagający typ kosmyków. Jak zatem prawidłowo dbać o wysokoporowate włosy? Sprawdź!

Charakterystyka włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate charakteryzują się przede wszystkim szybkim wchłanianiem wody i równie szybką jej utratą. Takie kosmyki mają mocno odchylone łuski od łodygi włosa, przez co podatne są na puszenie, elektryzowanie czy plątanie. Wysokoporowate kosmyki są często suche i matowe, trudno je rozczesać i są bardzo podatne na uszkodzenia – łamliwość, rozdwajanie końcówek, nadmierne wypadanie.

Włosy wysokoporowate wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji, takiej jak regularne nawilżanie, stosowanie delikatnych produktów do pielęgnacji, a także ograniczenia produktów stylizujących zawierających alkohol.

Mycie włosów wysokoporowatych

Jak powinno wyglądać mycie włosów o wysokiej porowatości? Przede wszystkim powinnaś skupić się na doborze odpowiedniego kosmetyku. Wybierz delikatny szampon, bez drażniących detergentów, wysuszającego alkoholu, czy zbędnych wypełniaczy. Kosmetyk powinien być lekki, a jego działanie skupiać się na łagodnym oczyszczaniu. Doskonały będzie na przykład szampon micelarny. Micele to drobne cząsteczki, które łączą się z brudem, kurzem i łojem, wyciągając je ze struktury włosa.

Myjąc włosy wysokoporowate, unikaj gorącej wody, która może potęgować pracę gruczołów łojowych, co dodatkowo wysuszy skórę głowy i pogłębi problem kosmyków. Nie przesadzaj też z ilością szamponu. Odrobina wymieszana z wodą w zupełności wystarczy, żeby umyć skórę głowy i pozwolić opadającej pianie zebrać zanieczyszczenia z powierzchni włosów. Po myciu starannie osusz włosy, owijając je miękkim ręcznikiem. Nie pocieraj, nie wyciskaj, nie ciągnij i nie rozczesuj mokrych pasm. To wszystko niepotrzebnie osłabi ich strukturę.

Odżywianie i regeneracja włosów o wysokiej porowatości

Włosy o wysokiej porowatości lubią przede wszystkim kosmetyki z dużą zawartością kwasów omega. Najlepsze będą więc odżywki i maski na bazie olejów: słonecznikowego, lnianego, z pestek dyni, kiełków pszenicy, wiesiołka, orzechów włoskich, a nawet konopnego. W głąb włosa świetnie przenikną też kosmetyki z olejem z pestek moreli czy nasion porzeczki. Wszystkie te składniki mają właściwości odżywcze, pielęgnacyjne i regenerujące.

Odżywki do włosów wysokoporowatych stosuj po każdym myciu. Idealne będą produkty w sprayu, które nie obciążają kosmyków. Możesz je stosować nawet pomiędzy jednym a drugim myciem, gdy chcesz dodatkowo nawilżyć włosy. Świetnym pomysłem będzie też regularne nawilżanie kosmyków za pomocą domowej roboty toniku do włosów – np. z wody różanej.

Nie zapominaj też o maskach do włosów. Wybieraj takie z dużymi cząsteczkami, które z łatwością okleją mocno odstające od kory pasm łodygi. Możesz też wypróbować domową maskę z siemienia lnianego. Ugotuj z ziaren kisiel, nałóż na włosy i schowaj pod czepkiem na 30 minut. Następnie zmyj przy pomocy odżywki do włosów. Włosy będą gładkie, nawilżone i pełne blasku. Powtarzaj taki zabieg regularnie, a poprawisz porowatość kosmyków.