Niestety czapka nie uchroni kosmyków od wszystkiego, dlatego warto zaopiekować się fryzurą wprowadzając do codziennej rutyny kilka prostych czynności. Podpowiadamy, jak dbać o włosy zimą!

Dlaczego w zimie włosy potrzebują szczególnej troski? 

Człowiek funkcjonuje na podstawie różnych procesów, także zmian zależnych od otoczenia. Pielęgnację poszczególnych partii ciała dostosowujemy do typu cery i panujących warunków pogodowych. Również włosy potrzebują nieco innej troski w poszczególne pory roku. 

Zimą, a tym samym w okresie grzewczym, w pomieszczeniach panuje wyjątkowo niska wilgotność powietrza. Z tego powodu cząsteczki wody znacznie szybciej odparowują z tkanek, a także łodyg włosa. Konsekwencją może być nadmierne wysuszenie skóry głowy i pasm. 

Czas wzmożonego ogrzewania mieszkań generuje też ogromne ilości zanieczyszczeń środowiskowych, które osiadają się na włosach i obciążają je, prowadząc do nadmiernego rozchylenia łusek. Szkodliwe dla włosów są też zmienne temperatury – chłód na zewnątrz i ciepło w pomieszczeniach. 

Częste problemy z włosami związane z okresem zimowym – elektryzowanie i łupież  

Pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych pasma mogą stawać się suche, matowe i łamliwe. Do tego dochodzi konieczność noszenia czapek, przez które fryzura bywa oklapnięta. Oczywiście nie należy z nich rezygnować, ale ważny jest wybór odpowiedniej. 

Zbyt ciasna czapka, wykonana ze sztucznych włókien przyczyni się do elektryzowania włosów. Może też sprzyjać rozwojowi łojotoku, który prowadzi do łupieżu. Warto więc wybierać nakrycia luźne, miękkie, najlepiej wykonane z naturalnych tworzyw, np. z bawełny. 

Przy dużym wietrze i opadach najbezpieczniej związywać włosy miękką gumką lub zaplatać warkocz. Wówczas włosy nie będą ocierały się o kaptur kurtki i szalik. Elektryzowanie można zmniejszyć również stosując dobrej jakości szczotkę do włosów.  

Jak prawidłowo pielęgnować włosy zimą? Mycie, czesanie, odżywianie i ochrona

Zimowa pielęgnacja fryzury powinna skupiać się przede wszystkim na intensywnym nawilżaniu – tego potrzebują wszystkie włosy, niezależnie od ich typu. Warto więc stawiać na kosmetyki zawierające naturalne składniki o właściwościach nawilżających, które będą też domykać łuski łodyg. Substancje o takim działaniu to m.in. wyciągi z aloesu, olejki roślinne, kwas hialuronowy, czy pantenol.

Po myciu zawsze aplikuj odżywkę lub maskę. Najlepiej, jeśli włosy same wyschną. Niewskazane jest jednak wychodzenie na zewnątrz z wilgotnymi pasmami. Jeśli więc nie możesz zorganizować czasu na umycie głowy wieczorem, ustawiaj suszarkę na letni nawiew – włosom szkodzi mróz, ale też gorąco, a w połączeniu wahania temperatury są najbardziej niekorzystne.

Zima to czas, kiedy warto sięgnąć po dodatkowe wcierki i olejki zabezpieczające zwłaszcza końcówki włosów. Nie warto jednak przesadzać z ich ilością. Jeśli właściwie zabezpieczasz włosy i dbasz o nie systematycznie, nadmierne natłuszczanie jest niepotrzebne. Ponadto zbyt tłuste preparaty przy włosach średnio- i niskoporowatych mogą dać efekt odwrotny do zamierzonego i obciążyć pasma.    

Zabiegi estetyczne wspierające kondycję włosów osłabionych w zimie 

Jeśli problemem jest nadmierna suchość włosów i skóry głowy, do dyspozycji masz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jedną z popularnych metod jest mezoterapia, która polega na wprowadzaniu do naskórka różnych substancji dobieranych w zależności od indywidualnych potrzeb.

Za pomocą tego rodzaju zabiegu można intensywnie nawilżyć i odżywić skórę głowy, co przekłada się także na poprawę kondycji włosów. Seria zabiegów pozwala na poprawę mikrokrążenia, tym samym dotlenienie mieszków włosowych i mobilizację transportu składników odżywczych. Zabiegi takie oferuje klinika medycyny estetycznej w Warszawie. W stolicy można skorzystać z szerokiej oferty zabiegowej dedykowanej włosom i skórze głowy.