Pamiętaj, że na powierzchni trawnika mogą rozwijać się grzyby i bakterie, które powodują niszczenie gleby i ździebeł. To właśnie dlatego należy zadbać o to, by nie miały one sprzyjających warunków do rozwoju. W tym celu zaleca się regularne przeprowadzanie wertykulacji.

Wertykulacja trawnika – na czym polega?

Przede wszystkim, należy odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle jest wertykulacja trawnika. Mówiąc w skrócie, jest to zabieg pielęgnacyjny polegający na nacinaniu darni w pionie. Celem wertykulacji jest usunięcie tworzących gęsty filc, obumarłych części roślin, a także mchu i chwastów. Jest to istotne z tego względu, że owa mieszanka filcu, mchu i chwastów bardzo niekorzystnie wpływa na sam trawnik:

  • nie przepuszcza do gleby wody i powietrza, więc rośliny mają utrudnione warunki rozwoju;

  • woda osadza się na trawniku, doprowadzając do gnicia trawy i pogorszenia estetyki trawnika;

  • na trawniku rozwijają się choroby bakteryjne i grzybowe, co prowadzi nawet do zniszczeń całych połaci trawnika.

Zalety wertykulacji trawnika

Wertykulację trawnika należy przeprowadzać dwa razy w roku. Dzięki temu darń zostanie odpowiednio zregenerowana przed okresem wiosenno-letnim, co ułatwi stworzenie pięknego trawnika. Do korzyści wynikających z przeprowadzenia wertykulacji możemy zaliczyć między innymi:

  • zmniejszenie ryzyka rozwoju grzybów i bakterii;

  • zwiększenie odporności trawnika na patogeny chorobotwórcze;

  • podniesienie elastyczności gleby;

  • ogólne poprawienie warunków glebowych;

  • większą estetykę trawnika.

Jak wertykulować trawnik?

Do przeprowadzenia zabiegu wertykulacji trawnika wykorzystuje się specjalne urządzenia, czyli wertykulatory. Zazwyczaj zabieg przeprowadza się na głębokości 5-15 mm, choć urządzenia obecnie dostępne w sklepach internetowych, takich jak Krysiak, umożliwiają wykonanie cięcia nawet na głębokości 20 mm.

Od czego zależy głębokość cięcia? Mówiąc krótko – od wieku trawnika. Pierwsze cięcie przeprowadza się na trawniku rocznym na głębokości 5 mm – jest on słabo ukorzeniony, więc głęboka wertykulacja mogłaby po prostu uszkodzić korzenie. W kolejnych latach zabieg przeprowadza się na coraz większej głębokości – 10 mm, a następnie 15 mm. Wertykulatory tnące darń na głębokości 20 mm stosuje się przede wszystkim na zaniedbanych trawnikach, na których zalega gruba warstwa filcu.

Zabieg wertykulacyjny przeprowadza się głównie wiosną, na przełomie marca i kwietnia, gdy jest już nieco cieplej, oraz we wrześniu, gdy przygotowujemy rośliny na nadejście zimy. Wertykulacja jesienna powinna jednak być nieco płytsza niż wiosenna.

Gdzie kupować wertykulatory? Polecamy sklep Krysiak!

Obecnie wertykulatory można znaleźć w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych z urządzeniami ogrodowymi. My polecamy sklep online krysiak.pl – znajdziesz tam różne modele wertykulatorów pochodzące od najbardziej uznanych producentów.