Ósemki to zęby, które zostały nam po przodkach, którzy musieli więcej żuć i gryźć. Dlatego też trzecie trzonowce były im potrzebne. Ósemki owiane są złą sławą, gdyż często się psują i mogą powodować szereg komplikacji, takich jak stan zapalny w okolicy tkanek, łącznie z uciskiem na nerwy.

Stomatolog usuwa ósemki – jak się przygotować?

Przede wszystkim stomatolog Łódź powinien ocenić stan ósemek i zakwalifikować je do ekstrakcji. Nie usuwa się zdrowych ósemek, które wyrznęły się w pełni i nie powodują problemów ze zgryzem. Dentysta może zalecić wyrwanie zęba, gdy jest on zatrzymany, czyli wyrznął się z kości i pokryty jest dziąsłem, wyrznął się jedynie częściowo, rośnie pod kątem, negatywnie wpływając na zgryz lub zaatakowała go próchnica.

Aby usunąć ósemki, najlepiej udać się do chirurga szczękowego, który przeprowadzi dokładne badanie jamy ustnej, aby ocenić stan ósemek, określi ich położenie względem sąsiednich struktur. Nie wahaj się pytać swojego dentysty o szczegóły procedury. Dowiedz się, jakie będą etapy zabiegu, jakie jest ryzyko i korzyści oraz jak będzie wyglądać okres rekonwalescencji. Powiedz swojemu lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach diety i ewentualnych alergiach. Niektóre leki mogą wymagać dostosowania przed lub po zabiegu.

Podczas usuwania ósemek używa się miejscowego znieczulenia, ale w niektórych przypadkach może być również stosowane znieczulenie ogólne. Omów to z lekarzem i dowiedz się, jakie są różnice i wskazania do ich stosowania. Jeśli możliwe, wybierz odpowiedni termin, aby mieć wystarczająco dużo czasu na rekonwalescencję po zabiegu, zwłaszcza jeśli pracujesz lub się uczysz.

Po zabiegu będziesz potrzebować kogoś, kto Cię odwiezie do domu, szczególnie jeśli zostanie użyte znieczulenie ogólne. Zdaj się na wskazówki dentysty dotyczące ograniczeń dotyczących jedzenia i picia przed samym zabiegiem. Pamiętaj również o zachowaniu higieny jamy ustnej, szczotkuj zęby dokładnie, ale delikatnie.

Jak postępować po usunięciu ósemek?

Warto wiedzieć, co robić, aby rekonwalescencja po usunięciu ósemek przebiegała szybko i zdrowo. Po zabiegu warto przede wszystkim odpoczywać i unikać jedzenia i picia, aby nie zanieczyścić rany. Absolutnie nie wolno palić papierosów. Należy unikać płukania ust w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu, aby nie uszkodzić formującego się skrzepu.

Przez jakiś czas policzek może być opuchnięty, wówczas warto zastosować zimny kompres przez 15-20 minut. Możesz również zażyć zalecane przez lekarza leki przeciwbólowe lub leki przeciwzapalne, aby złagodzić ból.

Po zabiegu wybieraj miękkie, lekkie i łatwo strawne jedzenie. Unikaj jedzenia ostrego, twardych pokarmów lub rzeczy, które mogą łatwo zaklinować się w dziurze po ósemkach. Spożywaj chłodne lub letnie potrawy, unikając zbyt gorących lub zbyt zimnych dań, które mogą podrażnić ranę. Unikaj aktywności fizycznej przez co najmniej 24 godziny po zabiegu.

W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak silny ból, silne krwawienie, obrzęk utrzymujący się przez dłuższy czas lub gorączka, natychmiast skontaktuj się z lekarzem stomatologiem, aby uzyskać pomoc.