Kiedy nagle ten starannie wypielęgnowany zielony azyl zaczyna podupadać, na ziemi pojawiają się dziwne pęknięcia i kopczyki, a kwiaty, krzewy i drzewa wyraźnie nie są w najlepszej formie, może to oznaczać nieproszonych gości. Szkodniki w ogrodzie to zmora wszystkich ogrodników. Niweczą ciężką pracę, doprowadzają do obumierania roślin i do tego trudno się ich pozbyć.

Nornice w Twoim ogrodzie – jak je rozpoznać?

Winowajcom szkód w ogrodzie może być szkodnik, jednak jego rozpoznanie nie jest wcale takie łatwe. Opcji jest wiele, a jedną z nich są nornice. Jako że żerują one głównie wieczorem i nocą, jeszcze trudniej jest je rozpoznać. To, co może wskazywać na obecność nornic w ogrodzie, to zauważalne sieci podziemnych korytarzy, obgryziona kora młodych drzew, pogorszenie kondycji roślin zwłaszcza cebulowych, a także nadgryzione liście, kłącza i kwiaty krzewów. Nornica to mały ssak przypominający wyglądem mysz. Główną różnicą między nimi jest to, że nornice nie żerują w pomieszczeniach. Nie musimy się więc obawiać o zapasy w piwnicach, czy spichlerzach. Gniazda nornice tworzą najczęściej pod ziemią, ale też w wysokich trawach i zaroślach, między deskami, czy w sianie. Z tego powodu, ważnym elementem walki z nornicami jest profilaktyka polegająca na regularnym sprzątaniu i odchwaszczaniu ogrodu.

Nornice – jak pozbyć się ich z ogrodu?

Gdy stwierdzimy obecność nornic w ogrodzie, musimy działać szybko, zanim całkowicie zrujnują naszą pracę. Najlepiej prowadzić działania na wielu płaszczyznach. Po pierwsze możemy zacząć od uprzątnięcia ogrodu i pozbycia się wszelkich miejsc mogących stać się potencjalnym siedliskiem nornic. Dalej możemy spróbować użyć wody, do zalania podziemnych korytarzy nornic. Możemy też spróbować wsypać do otworów cynamon lub ząbki czosnku. Intensywny zapach powinien skutecznie odstraszyć gryzonie i zmotywować je do opuszczenia ogrodu. Innym sposobem na odstraszanie nornic jest zastosowanie dźwiękowych odstraszaczy, Umieszczamy je na terenie ogrodu, a one emitują dźwięk, który dla człowieka jest niemal niesłyszalny, natomiast dla gryzoni bywa na tyle uciążliwy i nieprzyjemny, że wolą znajdować się od niego z dala. Istnieją również chemiczne środki na nornice, takie jak gazy odstraszające czy rodentycydy, jednak ich stosowanie powinno być raczej ostatecznością, gdyż nie są on obojętne dla środowiska.

Czy cynamon na nornice jest skuteczny?

Wspomniany wcześniej cynamon to bardzo popularny i powszechnie stosowany sposób na nornice. Cynamon ma bardzo intensywny zapach, szkodniki za nim nie przepadają, dlatego istnieje spora szansa, że doprowadzi on do tego, że nornice postanowią wynieść się z ogrodu. Cynamon na nornice stosuje się, wsypując do gniazd i korytarzy nornic. Oczywiście cynamon nie daje 100% gwarancji, jednak działając kompleksowo i stosując kilka różnych sposobów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się zniechęcić te małe ssaki do pozostania na terenie naszego ogrodu. W sklepach ogrodniczych możemy kupić też pułapki żywo łowne, które umożliwią nam wyłapanie szkodników i wywiezienie ich na przykład do lasu czy w pola z dala od naszego ogrodu.