Jak stosować nawozy ogrodnicze, aby zapewnić maksymalne plony?

Sprawdź promocyjne ceny nawozów ogrodniczych w plantet.pl

Zasady używania nawozów ogrodniczych

Podstawową metodą nawożenia roślinności w ogrodach powinno być stosowanie nawozów organicznych. Najlepiej używać ich jesienią. Należy wysypać kilkucentymetrową warstwę i wymieszać razem z glebą, tak aby nawóz dotarł na głębokość, gdzie rozwijają się korzenie uprawianej roślinności. Obornik może zostać przekopany na głębokość do 20 cm, na glebach piaszczystych zaś nawet do 30 cm. 

Po użyciu nawozów organicznych roślinność w ogrodzie będzie w stanie pobrać do 50% składników odżywczych w pierwszym roku. Dlatego warto dodatkowo zastosować także nawozy bogate w związki mineralne powstałe na drodze syntezy chemicznej. Z uwagi na fakt, iż pobieranie jonów z podłoża rozłożone jest w czasie i nie wszystkie składniki mogą być stosowane jednorazowo w pełnej dawce - nawozy mineralne powinno się stosować w formie przesianej. Przed siewem konieczne jest używanie składników pokarmowych takich, jak magnes, potas, fosfor czy azot. Magnez i fosfor należy podawać zawsze w pełnej dawce, dawkę potasu i azotu zaś trzeba podzielić na dwie części: najpierw 2/3 dawki stosuje się przed siewem albo posadzeniem roślinności, następnie 1/3 podaje się pogłównie, czyli po upływie kilku tygodni od chwili wysiewu, niemniej nie później niż trzy tygodnie przed zaplanowanymi zbiorami - zwykle do połowy czerwca. Potas pobierany jest przez roślinność bardzo szybko i przy tym w dużej ilości, z uwagi na co zablokowane zostaje przyswajanie pozostałych pierwiastków - głównie wapnia oraz magnezu. W tym przypadku należy rozdzielić dawkę potasu na dwie części, pierwszą podać przed sianiem, drugą z kolei na kilka tygodni przed zbiorem owoców i warzyw. 

Jak należy nawozić rośliny? 

  • Na glebach ciężkich należy stosować mniejsze dawki nawozu, aniżeli na lekkich,
  • Nawozy z azotem powinny być podzielone na dawki i używane w odstępach co kilka tygodni. Azot jest bowiem pierwiastkiem, który ulega łatwemu wypłukaniu do głębokich warstw podłoża. Jego aplikację najlepiej przeprowadzać wiosną,
  • Nawozy powinno wysypywać się równomiernie przy roślinności. Niedopuszczalne jest tworzenie gęstych skupisk,
  • Nawozy nie mogą być stosowane w trakcie deszczu. Nawozów granulowanych i sypkich używa się, kiedy nie ma mocnego wiatru. Proszki i granulaty mogą przyklejać się bowiem do części roślin, powodując ich poparzenie,
  • Za każdym razem konieczne jest branie pod uwagę dawek sugerowanych przez producenta. Za mała ilość nawozu nie przyniesie oczekiwanych efektów, za duża zaś może pogorszyć parametry gleby i zaszkodzić roślinom.

Jeśli zadba się o właściwe dokarmianie, rośliny zyskają energię do właściwego wzrostu oraz rozwoju. U roślin ozdobnych przejawia się to znakomitym wyglądem, u jadalnych zaś zdrowszymi i większymi plonami. Dlatego tak ważne jest nawożenie. Powinno przeprowadzać się je regularnie, a przy tym wykonywać również wszelkie inne prace, których założeniem jest utrzymanie odpowiednich parametrów gleby.  

Jak wybrać odpowiedni nawóz? 

Dobranie właściwego rodzaju nawozu dla danych gatunków roślin jest istotny celem uzyskania obfitych i zdrowych plonów. Każdy z nich ma bowiem własne wymagania co do składników odżywczych. Istotne jest zatem, żeby wybrać nawóz ściśle odpowiadający potrzebom danej roślinności. Poza składnikami mineralnymi warto mieć także na względzie sprawdzenie pH podłoża i jego obecnej struktury. Niektóre rośliny lepiej rozwijają się w kwaśnej glebie, inne zaś świetnie czują się w podłożu o odczynie zasadowym. W przypadku obecności piaszczystych albo ciężkich glinianych gleb konieczne będzie wybranie nawozów organicznych, które poprawią bardzo dobrze strukturę podłoża i ułatwią wchłanianie wszystkich dostarczanych składników odżywczych przez rośliny. To wszystko pozwoli na uzyskanie maksymalnych plonów.