Jednak produkty pochodzące z marketów bardzo często zawierają pestycydy oraz inne niepożądane substancje. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na własnoręczną uprawę papryki w gruncie. Jest to z pewnością wymagający i czasochłonny proces, który jest jednak wart swojej ceny. Wiele osób może się więc zastanawiać, jak uprawiać paprykę.

Uprawa papryki — co warto wiedzieć?

Uprawa papryki wcale nie jest łatwym zadaniem. Aby wyhodować pyszne i zdrowe warzywa należy pamiętać o kilku kwestiach. Na początek warto sobie scharakteryzować to warzywo, co pozwoli również ustalić, w jakim środowisku najlepiej lubi ona rosnąć. Papryka to roślina jednoroczna, która posiada palowy korzeń o głębokości około 90 cm. Podobnie zresztą jak pomidor, posiada ona również korzenie boczne o głębokości 40 cm. Ponadto papryka jest warzywem samopylnym.

Niezależnie, czy mowa jest o papryce czerwonej, zielonej, czy czereśniowej, jest to warzywo ciepłolubne. Warzywo to najlepiej czuje się na nasłonecznionym terenie oraz na ciepłym podłożu. Bardzo źle wpływa na nią deszczowy klimat. Z tego też powodu uprawa papryki na gruncie jest zalecana wyłącznie wtedy, gdy na zewnątrz jest ciepło. O ostatecznym sukcesie będzie decydowało przede wszystkim odpowiednie stanowisko, ale również prawidłowa pielęgnacja.

Uprawa papryki w gruncie — najlepsza odmiana

Wybór odpowiedniej odmiany papryki jest bardzo istotny. Każda z nich ma bowiem inne wymagania. Najłatwiejszą w uprawie jest z pewnością odmiana “Roberta”. Wydaje ona słodkie, wczesne owoce, a samo owocowanie przypada zwykle na najcieplejsze miesiące w roku. Inną odmianą, również dla mniej doświadczonych ogrodników, jest “De Cayenne”. Ma ona mniejsze i dużo ostrzejsze owoce. Świetnie sprawdzi się jako przyprawa do kuchni, która wystarczy na bardzo długi czas.

Jak uprawiać paprykę? — krok po kroku

Jednym z najczęściej używanych warzyw w polskiej kuchni z pewnością jest papryka. Jak uprawiać to warzywo, aby wydawało piękne, duże owoce? Przede wszystkim pierwszym krokiem jest wysianie nasion do pojemnika. Warto zrobić to jeszcze przed ostatnim wiosennym przymrozkiem. Można zdecydować się także na wysianie nasion pod specjalnymi osłonami, warzywo to lubi bowiem ciepłe podłoże. Na samym początku należy więc zapewnić mu odpowiednie warunki cieplne. Najlepsza będzie temperatura oscylująca w granicy 25 stopni.

Dzięki temu w późniejszym okresie wzrostu papryka będzie tolerowała temperatury nawet o kilka stopni mniejsze. Należy jednak mieć na uwadze, że poniżej 18 stopni będzie ona rosła wolniej. Warzywo to należy wysiewać do mniejszych doniczek i uprawiać ją bez pikowania. W trakcie początkowego wzrostu konieczne jest usuwanie słabych roślin, rosnących wolniej. Dzięki temu pozostaną jedynie silne rośliny, które zapewnią dojrzałe, czerwone i pyszne owoce.

W sytuacji, jeżeli ktoś zdecyduje się na uprawę z pikowaniem, należy przesadzić roślinki, kiedy wyrosną im co najmniej dwa listki. Kiedy do tego dojdzie, należy rozsadzić paprykę około 2 tygodni po pojawieniu się dwóch pierwszych liści. Bardzo ważne jest, aby zapewnić jej wtedy odpowiednio wilgotne podłoże oraz bardzo dużo światła. Należy również pamiętać o tym, aby przed wsadzeniem jej do gruntu, wcześniej ją zahartować. Tak przygotowane sadzonki można umieścić w gruncie po połowie maja.

Uprawa papryki na gruncie — podłoże

Podłoże pod paprykę musi być bardzo mocno nasłonecznione, ważne jest jednak również, aby warzywa były osłonięte od wiatru. Dlatego też doskonale mogą sprawdzić się osłony. Gleba powinna być przepuszczalna oraz zawierać dużo składników mineralnych. Dlatego też dobrym pomysłem może być używanie kompostu. Konieczne jest także regularne jej nawadnianie. Odpowiednia wilgotność dla papryki uprawianej w gruncie to około 70-80 procent. Jest to bardzo ważne, ponieważ susza nie sprzyja wzrostowi.

Sprawdzony portal rolniczy znajdziesz na okiemrolnika.pl

iv>